ESC: Na seznamkách buďte opatrní

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2013

Evropské spotřebitelské centrum se setkává se stále rostoucím počtem stížností týkajících se webových stránek, které nabízejí pomoc při hledání partnera či partnerky. Někteří uživatelé jsou nepozorní a dostávají se do problémů, z nichž není snadná cesta ven.

Pokus o seznámení přes internet se nemusí obejít bez rizika, zvláště pokud se necháte zlákat nabídkou neseriózního prostředníka. Evropské spotřebitelské centrum (ESC) připravilo několik doporučení, která mohou pomoci rizika omezit.

 

Komu svěřujete citlivá data

Při seznamování je obvykle nutné prozradit řadu osobních dat, proto se nejen seznamte s podmínkami ochrany osobních údajů u příslušného provozovatele, ale především si předem co nejlépe ověřte, do jaké míry je provozovatel důvěryhodný. Zveřejňuje seznamka přesná a úplná data o tom, kdo ji provozuje? Jaké jsou zkušenosti uživatelů, kteří se zde registrovali před vámi?

Podobně jako při nákupech on-line je i zde opatrnost namístě. Rady, jak poznat podvod na internetu, naleznete na www.evropskyspotrebitel.cz/podvod.

 

Než se zavážete k placení, přemýšlejte

Řada online seznamek využívaných Čechy a mnohdy provozovaných i subjekty z jiných zemí EU nabízí placené formy členství, které uživateli zpřístupní dodatečné funkce. Než ale přístup k placeným funkcím zakoupíte, přečtěte si důkladně podmínky služby. Řada služeb se totiž bude automaticky prodlužovat a po uplynutí předplaceného období budou opětovně strženy peníze z platební karty, pokud službu nevypovíte.

Někteří uživatelé se pak v tomto případě obracejí na ESC s otázkou, zda mohou peníze stržené za další například půlrok dostat zpět, když službu dále nechtějí využívat. Jejich situace je však někdy neřešitelná.

Někteří provozovatelé seznamek mohou záměrně nedostatečně informovat o podmínkách a cenách služeb. V takovém případě jim může být uložena sankce ze strany České obchodní inspekce, respektive dozorových orgánů v zemi sídla provozovatele. „Pokud takové nekalé obchodní praktiky zjistíme, budeme je tvrdě postihovat,“ ujišťuje Vladimír Velčovský, ústřední ředitel ČOI, při které Evropské spotřebitelské centrum ČR působí.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Přihlásit