Exotické ovoce s rozumem

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2021 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 15.9.2008   

Exotické názvy, barvy a tvary útočí v dobře zásobených odděleních ovoce a zeleniny na oko spotřebitele čím dál tím intenzivněji. A jako doplněk stravy je pro drtivou většinu z nás i žádoucí něco z této nabídky vyzkoušet. Jenom bychom neměli zapomínat například na docela obyčejné jablko…

Hned na počátku je vhodné zdůraznit, že pro exotické ovoce platí možná nejvíce obecných zásad týkající se konzumace potravin. Zejména však dvě z nich.

Ta první říká, že spotřebitel by měl konzumovat potravinářské produkty pocházející zejména z prostředí, kde se sám nejvíce pohybuje – v našem případě produkty středoevropského regionu. Právě čerstvé ovoce a zelenina jako nezpracované produkty mohou obsahovat různé typy alergenů, látek, na jejichž konzumaci není náš organismus připraven a proti jejichž účinku si v případě původu z neznámého prostředí nemohl vytvořit patřičnou odolnost (rezistenci).

A ta druhá konstatuje, že s konzumací jakékoli potraviny, i té supernejzdravější, se to nemá přehánět. Přestože se tedy marketingoví manažeři usilující o větší průnik exotického ovoce a zeleniny do našich jídelníčků předhánějí v prezentaci pozitivních vlastností v exotické stravě obsažených látek, měli bychom tyto teze brát vždy s určitou rezervou. V tomto případě i proto, že optimální skladbu pozitivních látek má příslušný produkt při optimální době zralosti a optimální době svého prodeje. Toho ale není možné při prodeji ovoce a zeleniny často z druhé strany planety vždy dosáhnout.

Mnohé plody jsou kvůli časovému posunu nutnému pro jejich transport sklizeny ještě před tím, než by bylo žádoucí. Tím pádem v nich některé pozitivní látky vůbec nejsou nebo jsou přítomny v daleko nižší míře, než uvádějí prezentační materiály. Také vlastní transport představuje rizika kontaminace zdravých plodů od plodů poškozených, včetně rizik vyplývajících z ošetření plodů právě pro účely transportu.

Pro průměrně zdravého spotřebitele jsou tyto plody vítaným doplňkem stravy. Celkově lze říci, že pozitiva přiměřené konzumace exotického ovoce a zeleniny převládají. Potřebný příjem vitamínů, vlákniny a dalších důležitých látek pro náš organismus z rostlinné stravy by měl ale být každopádně postaven na ovoci a zelenině tuzemské.

 

Nejvýznamnější exotické ovoce a zelenina na našem trhu

Liči

Původem z Číny, v současné době ale pěstované prakticky na celém asijském kontinentu, v Africe nebo třeba i na Floridě. Právě u liči se dobře pozná, zdali je skutečně zralé. Je-li tomu tak, má sladkou příjemnou chuť příbuznou hroznovému vínu, nezralé liči je kyselé.
Liči obsahuje zhruba 80 procent vody a řadu pro organismus prospěšných látek, jako jsou vitamíny B1, B2 a C, kyselinu nikotinovou, askorbovou, vápník, fosfor, hořčík, sodík a relativně hodně draslíku, stopově pak také železo. V Asii se používá při léčbě kašle, bolestech žaludku, čaj ze slupek je dobrý na průjem a léčí prý i neštovice; kromě toho se účinek liči testuje při hledání léků proti rakovině. Semena liči rozemletá na prášek působí jako analgetikum při neuralgických bolestech.
Liči by se nemělo tepelně upravovat, respektive vařit. Lze jej sušit. Pro toto exotické ovoce platí varování vyslovené v úvodním článku – pokud totiž zkonzumujeme více než 300 kusů liči denně, riskujeme zimnici a krvácení; avšak vzhledem k ceně liči, nám toto nebezpečí nehrozí.

Kaki churma

Kaki churma pochází z Koreje, dnes se ovšem pěstuje na většině území Asie. Vzhledem k tomu, že jde o ovoce rychle podléhající zkáze, hrozí právě u něj riziko, že zakoupíme „podtržený“ plod. Zralost přitom můžeme otestovat dotykem, dužnina by se měla mírně „prohnout“. Nezralá kaki churma je trpká. Kaki churma obsahuje téměř 20 procent sacharidů, velké množství vitamínu C, draslík, hořčík či fosfor. Její konzumací posilujeme imunitní sytém, odstraňujeme nervozitu a únavu a přispíváme ke zdravé funkci srdce. Přítomnost fosforu je důležitá pro zdravý vývoj kostí, sacharidy jsou zase energetickým zdrojem.
Kaki churmu je nejvhodnější konzumovat jako čerstvé ovoce bez dalších úprav, lze ji ale také usušit. I proto, že toto ovoce nebývá v nabídce našich obchodů po celý rok.

Mango

Ovoce původem z Indie, v současné době se pěstuje v tropických oblastech celého světa. Zralé mango má sytě žlutou barvu dužniny, barva povrchu kolísá od žluté přes zelenou, červenou až fialovou a není tedy měřítkem zralosti plodu. Mango má neobvykle vysoký obsah vitamínu C, E a beta karotenu pro syntézu vitamínu A. Kromě toho obsahuje i vitamíny skupiny B a dále hořčík, mangan, draslík, zinek nebo měď. Z hlediska látkového složení jde o jeden z dieteticky nejhodnotnějších druhů ovoce. Tomu také odpovídají jeho účinky na organismus.
Kromě celkového posílení imunitního systému díky obsahu vitamínů představuje mango prevenci proti rýmě, kašli, ale i proti šerosleposti (vitamín A). Častou konzumací manga můžeme doplňovat hladinu vitaminu B6, jehož nedostatek způsobuje deprese. Látky obsažené v mangu působí i na krásu – podporují zdravou barvu a pravidelnou pigmentaci naší pleti, vitamín B5 oživuje i barvu a kvalitu vlasů a působí proti jejich nadměrnému vypadávání. Z manga se vyrábějí kosmetické přípravky, a to jak pro opalování, tak pro celkovou regeneraci pleti. V Asii se mango tradičně používá jako přírodní pleťová maska pro rozjasnění a zjemnění pokožky.
Mango lze konzumovat čerstvé, lze jej vařit jako součást zeleninové přílohy „chutney“ k pokrmům z masa.

Avokádo

Pochází ze Střední Ameriky, v současné době se pěstuje ve všech tropických i subtropických oblastech. Má až 15 procent přirozeného tuku, a to hlavně ve formě nenasycených mastných kyselin. Proto je avokádo vhodnou alternativou pro ty, kdo nechtějí nebo nemohou konzumovat živočišné tuky. Kromě toho obsahuje speciální druh cukru, po jehož konzumaci se hladina cukru v krvi nezvyšuje, ale naopak snižuje, takže zahání únavu, navozuje duševní svěžest a posiluje nervové a mozkové buňky.
Avokádo díky svému složení snižuje hladinu inzulinu, což způsobuje, že se tuky lépe rozpouští a jde tedy o prevenci proti obezitě. Přítomnost lecitinu a mědi podporuje tvorbu červených krvinek. Konzumace avokáda pomáhá snižovat nadváhu, mírní menstruační problémy, pomáhá při tvorbě červených krvinek a podporuje soustředění.
Ke konzumaci se nejlépe hodí plody, které se dají lehce stisknout. Je vhodné rozříznuté avokádo pokapat citronem, aby se zabránilo oxidaci prospěšných mastných kyselin, která by jinak pozitiva těchto i dalších cenných látek zničila.

Petr HAVEL

Přihlásit