dTest: Brožura pomáhá vyvracet omyly spotřebitelů

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 23.4.2013   

„Zboží vracejte pouze v originálním obalu. Náklady na přepravu ledničky k reklamaci vám neuhradíme. Výrobek reklamujte výhradně v prodejně, kde jste ho zakoupili.“ Věty, které mnohé spotřebitele odradí od uplatnění jejich zákonných práv, a způsobí jim tak nemalou finanční újmu. Přehled nejčastějších spotřebitelských omylů vydává nyní sdružení dTest v praktické brožuře.

Brožura „Omyly českých spotřebitelů“ přehledně mapuje nejčastější mýty, které jsou mezi zákazníky i prodejci rozšířeny. Ke všem 25 omylům je podáno vysvětlení a návod jak postupovat správně. Brožura je zdarma a lze si ji nechat zaslat v tištěné podobě, případně stáhnout v elektronické formě.

Tematicky se dělí brožura do čtyř kapitol. Jsou jimi: omyly při uzavírání smluv a nakupování, omyly okolo záruk a reklamací, omyly spojené s odstupováním od smluv a omyly týkající se postupu státních orgánů.

Vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený vysvětluje: „Ačkoliv o jednotlivých aspektech nakupování pravidelně informujeme prostřednictvím našeho webu i časopisu, opakovaně se s některými chybami jak ze strany obchodníků, tak i zákazníků, na naší poradenské lince 299 149 009 setkáváme. Proto jsme chtěli vše přehledně shrnout do brožury, která je v případě potřeby ihned dostupná.“

Publikace směřuje i do oblasti nakupování na internetu, kde se vyplatí v dnešní době znát svá práva. Zde se například rozšířilo pravidlo, že od smlouvy uzavřené přes internet nemůže spotřebitel odstoupit, pokud si zboží osobně vyzvedl. „Jedná se samozřejmě o nesmysl. Na právu na odstoupení nic nemění způsob převzetí zboží,“ dokresluje důležitost znalosti spotřebitelských práv závěrem Lukáš Zelený.

Brožura „Omyly českých spotřebitelů“ byla vydána za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a je zdarma k dispozici na www.dtest.cz/brozura.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Nikola Švábová, svabova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit