dTest: Nejvíce nebezpečných výrobků je v kategorii oblečení

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Vydáno: 18.4.2013   

Téměř 2300 nebezpečných výrobků přibylo za rok 2012 v databázi www.nebezpecnevyrobky.cz. Třetinu z nich přitom tvoří oblečení, zejména dětské.

Rizika, před kterými u oblečení varují dozorové orgány nejčastěji, jsou uškrcení či oběšení. Důvod zní poměrně banálně, jsou jím dlouhé šňůrky. „Dozorové orgány z různých evropských států opakovaně evidovaly případy zachycení šňůrek na kapucích dětí například na hřišti. Některé vyústily až ve smrtelná zranění. Obdobně se také příliš dlouhé šňůrky například u pasu mohou zachytit ve vozidlech a způsobit následné vlečení či přejetí dítěte,“ říká spolupracovník dTestu Jan Richtr.

Případy smrtelných nehod iniciovaly vytvoření evropské technické normy EN 14682, která upravuje přesné náležitosti dětského oblečení podle věku dítěte, zejména pak délky šňůr u různých částí oděvu. „Čeští spotřebitelé se často podivují, proč je oblečení označeno jako nebezpečné pouze kvůli dlouhým šňůrkám. Doporučujeme ovšem pouze šňůrku zkrátit na patřičnou délku,“ vysvětluje Jan Richtr.

Podle normy nesmí být oblečení dětí do sedmi let vůbec opatřeno šňůrkami u kapuce a v oblasti krku. U sedmi- až čtrnáctiletých dětí smějí mít nejdelší délku 7,5 cm. Šňůrky v oblasti hrudníku a pasu by neměly překračovat délku 14 cm.

Oblečení může skrývat i jiná rizika, např. udušení v případě, že oděv pro nejmenší obsahuje drobné části (např. kamínky), které se mohou snadno oddělit a dítě je může následně vdechnout či spolknout. Část oděvů označených jako nebezpečné také obsahuje nedovolené chemické látky, které mohou například vyvolat alergické reakce.

Databáze www.nebezpecnevyrobky.cz shromažďuje údaje z evropského systému nebezpečných výrobků RAPEX, od českých a slovenských dozorových orgánů a z výsledků testování časopisu dTest.
 

Přihlásit