První spotřebitel vyhrál nad bankou zaplacené poplatky

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 18.4.2013   

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes rozhodl ve sporu mezi Hypoteční bankou a jejím klientem. Soud dal spotřebiteli za pravdu a banka nyní musí vrátit zaplacené poplatky za správu úvěru.

Podle soudu je banka povinna vrátit svému klientovi poplatky za vedení úvěru za poslední tři roky, tedy celkem 4200 korun. Soud se ztotožnil s argumentací, že poplatek je ve vztahu ke spotřebiteli nepřípustný, neboť za něj není poskytována ekvivalentní protislužba a spotřebitel nemá šanci jeho výši ovlivnit.

Sdružení dTest se v první fázi řízení zapojilo do sporu jako tzv. vedlejší účastník na straně žalobce, tedy klienta banky. Sdružení soudu předložilo rozsáhlé vyjádření se svým pohledem na problematiku. Ačkoliv z procesních důvodů následně vystoupilo, vyjádření se stalo součástí spisu. Soudce jej prostudoval a argumenty pomohly utvořit jeho názor na věc.

Dříve se banky vydání rozhodnutí snažily procesně bránit a raději samy nároku klienta vyhověly, čímž odpadl předmět soudního sporu. Dnešní výrok soudu je první vlaštovkou, která naznačuje, že se dTest v loňském roce bojem proti poplatkům vydal správným směrem. Důležitý teď bude výsledek dalších sporů s bankami, ve kterých dTest žádá soud o zákaz účtování předmětných poplatků.


Přihlásit