Pomáháme seniorům utéct z pasti

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.4.2013   

Významný ohlas již před svou premiérou vzbudil dokument „Šmejdi“ z prostředí předváděcích akcí. Jako mediální partner filmu nabízíme seniorům komplexní pomoc a vydáváme k problematice speciální brožuru.

Šmejdům na stopě

Pojem šmejd se v Česku ujal jako označení pro prodejce na nechvalně proslulých předváděcích akcích, kteří se snaží triky, manipulací, nátlakem a často nezákonnými praktikami vylákat zejména ze seniorů peníze za nekvalitní a předražené zboží. Senioři přicházejí o peníze a dostávají se do psychicky i finančně velmi vypjatých situací, proti kterým se neumí vždy sami bránit.

Sdružení dTest vyrazilo do boje a problematice "šmejdů" se věnuje dlouhodobě. Iniciovali jsme mnoho aktivit, stali jsme se mediálním partnerem dokumentu Šmejdi, pořádáme přednášky na toto téma a dále vyvíjíme snahu ochránit seniory před touto stále existující hrozbou. Zkrátka - šmejdům jsme v patách.

Vyberte si článek k tématu, který vás zajímá:

  1. Braňte se proti předváděcím akcím a podomnímu prodeji
  2. Pořadatelé předváděcích akcí vezmou zboží zpět, peníze nevrátí
  3. Další trik na předváděcích akcích - zprostředkování
  4. Další finta pořadatelů předváděcích akcí
  5. Varování před předváděcími akcemi v zahraničí
  6. Senioři jsou týráni, ochraňme je
  7. Šmejdi
  8. Pomáháme seniorům utéct z pasti
  9. Boj proti pořadatelům předváděcích akcí získává silné příznivce
  10. Prezident Miloš Zeman podepsal „Petici proti šmejdům“

Nátlak, agrese, promyšlené psychologické praktiky i hrubé násilí. Senioři, kteří budou doživotně žít v nuzných podmínkách, aby mohli splatit dluhy vzniklé nákupem nekvalitních výrobků. To vše mapuje nový publicistický dokument Šmejdi. Jeho autorky Silvie Dymáková a Romana Mazalová rok v převleku navštěvovaly předváděcí akce, aby je zachytily na autentických záběrech a následně doplnily o názory právníka, psycholožky a dalších odborníků. Dokument, který jako první komplexně mapuje fenomén předváděcích akcí, vstupuje do kin 18. dubna 2013. Film poté poběží napříč celou republikou a senioři nad 65 let mají vstup zdarma.

Navštivte www.dtest.cz/predvadecky, kde získáte důležité informace a návod jak se bránit při předváděcím, podomním i pouličním prodeji.

Na podporu tohoto dokumentu realizujeme kampaň na pomoc seniorům a připravili jsme pro ně i speciální informační servis. Vydáváme také aktualizovanou brožuru „Jak nespadnout do pasti“, která slouží jako základní souhrn informací o předváděcích akcích a o způsobech obrany před nimi. Senioři nebo jejich příbuzní mohou zavolat na poradenskou linku 299 149 009 a brožurku si nechat zdarma zaslat. Rovněž je možné si ji níže stáhnout v elektronické podobě. Doporučujeme všem občanům, aby navrhli svým obcím, ať zajistí tyto brožury ve vyšším počtu pro své seniory.

S individuálními problémy se můžete svěřit našim právním poradcům na poradenské lince 299 149 009, která je vám k dispozici každý všední den od 9 do 17 hodin. Již mnoho seniorů se díky naší pomoci vymanilo z dlouhodobého splácení nechtěných úvěrů uzavřených na předváděcích akcích.

Dnes se spouští také „petice proti šmejdům“, kterou podporuje dTest a deník Blesk. Více informací naleznete na www.peticeprotismejdum.cz.


Přihlásit