Spotřebitelské organizace vyzývají letecké společnosti k transparentnosti

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2023 Obsah lednového dTestu

Vydáno: 15.4.2013   

Evropská spotřebitelská organizace BEUC vyráží do boje za vyšší transparentnost cen v letecké dopravě. Aerolinkám vyčítá především nepřehledné platební podmínky a poplatky za platbu kartou.

BEUC (Bureau Européen des Unions de Consommateurs), organizace zastřešující 39 národních spotřebitelských sdružení, vyzvala asociace sdružující evropské a nízkonákladové aerolinie k průhlednější cenové politice. Za problematické považuje BEUC zejména inzerování cen, které nezahrnují všechny následně účtované poplatky či drahé nebo špatně dostupné platební služby. „Sporný je zejména poplatek za platbu debetní nebo kreditní kartou, protože to jsou nejčastější prostředky, kterými zákazník za služby leteckých dopravců platí,“ říká právní poradce časopisu dTest Miloš Borovička a vysvětluje: „Spotřebitel většinou nečeká, že samotná platba bude zpoplatněna zvlášť. Pokud na to není předem upozorněn, může to být vnímáno jako nekalá obchodní praktika.“

Evropská směrnice o platebních službách umožňuje členským státům zakázat nebo omezit poplatky za platbu kartou. Čeští zákonodárci této možnosti na rozdíl od většiny členů EU nevyužili. „České právo považuje za platidla zejména bankovky a mince, jejich přijetí obchodníci zpoplatnit nesmí, u karet mají prakticky volnou ruku,“ říká Borovička a dodává: „Díky iniciativě BEUC se možná dočkáme férovějšího přístupu i bez zvláštní právní úpravy. Pokud aerolinie upraví svůj přístup, lze očekávat, že podmínky se vztáhnou na všechny spotřebitele včetně těch z České republiky.

Impulsem pro akci BEUC bylo rozhodnutí britského Office of Fair Trading (OFT) o podnětu jedné ze členských organizací. OFT působí především na britském trhu, ale jeho rozhodnutí mají široký dopad na evropské vnímání poctivého obchodu, protože při své činnosti se opírá především o evropskou legislativu.

Kontakty pro média:
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Přihlásit