Ohlídejte si, u koho reklamujete

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.4.2013   

Zákazníci mají právo reklamovat vadné zboží na kterékoliv prodejně obchodníka. Tímto pravidlem se také mnozí z nich řídí. Dokud nenarazí na franšízu.

V případě reklamace zboží nebo služeb se musí spotřebitel obrátit na ten subjekt, od kterého zboží koupil nebo který mu poskytl službu. Pokud jde o podnikatele, který provozuje různé pobočky, je možné se obrátit na kteroukoliv z nich. U franšízy může být tento postup matoucí, neboť obchod, který má na vývěsce stejné jméno a logo jako ten, ve kterém zákazník zboží koupil, nemá totožného provozovatele. S reklamací na domnělé „pobočce“ tudíž neuspějete.

Franchisor = známá a zavedená obchodní firma, která svůj osvědčený a úspěšný podnikatelský koncept poskytne na základě smlouvy franchisantovi.

Franchisant = většinou živnostník nebo společnost s ručením omezeným podnikající pod známou obchodní značkou franchisora, čímž minimalizuje riziko podnikatelského krachu.

O tomto pravidle ovšem mnozí spotřebitelé nevědí, a proto se dopouštějí různých omylů. Na naši poradenskou linku se obrátil spotřebitel, jenž chtěl reklamaci uplatnit v jiné prodejně, než ve které nakoupil. Zde sice zboží nejprve přijali, avšak po 30 dnech reklamaci zamítli s odůvodněním, že nejsou prodávajícím. Mezi tím však spotřebiteli uplynula zákonná záruční doba. V daném případě pochybily obě strany. Prodávající vůbec neměl zboží do reklamace přijmout a spotřebitel si měl ověřit, u koho si zboží pořídil.

Pamatujte si! Pokud si nejste jisti ohledně svých spotřebitelských práv, neváhejte se obrátit na naši poradnu na telefonním čísle 299 149 009. Naši právní poradci jsou připraveni vám pomoci.

Franšíza je modelem podnikání, na jehož základě může i menší subjekt úspěšně realizovat osvědčený podnikatelský projekt. Nabyvatel franšízy je samostatným právním subjektem, má svou vlastní obchodní firmu, identifikační číslo i vlastní účetnictví. Na modelu franšízy funguje v Česku řada známých společností jako restaurace Potrefená Husa, Švejk restaurant, Výtopna, The Pub, BON BON, Dobrá čajovna nebo síť McDonald´s. Z kamenných obchodů se jedná například o kosmetiku Yves Rocher, Manufaktura nebo síť obchodů OBI.

Přihlásit