Slabý silný rum

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 10/2007

Podstata dvou podvodů je stejná, únik spotřební daně.
V jednom případě je však hodnocen mírněji a delikventi toho využívají.

Na rumové vinětě je napsáno Original Stroh, 78 procent alkoholu, ale uvnitř láhve nic z těchto tvrzení není pravda. Falešné je úplně všechno. Obsah i forma.
Běžnému českému konzumentovi název téhle kořalky sotva co řekne, ale pro rakouské motorkářské gangy je originální rum Stroh, obsahující ve své nejsilnější variantě až 80 procent alkoholu, doslova kultovním nápojem. »Je-li Stroh příliš silný pro tebe, jsi ty příliš slabý pro nás,« zní heslo tamních motorkářů, když přijímají nováčky (jistěže ten den nikam nejedou, doufejme). Nesměli by ovšem požít rum Stroh, koupený v české příhraniční tržnici na Svatém Kříži. Alkoholu je tam slabá polovina z deklarovaného množství, jen 34 procenta místo 78 procent. A tím lihový podvod nekončí, zjistili celníci při nedávné akci Drát.
Slabý silný rum Stroh ze Svatého Kříže má i další podstatnou vadu na kráse. Nepochází od rakouského výrobce, ale z nelegální palírny na Přerovsku. Českého zákazníka by nejspíš trklo už to, že lihovina není opatřena kolkem. Jenže pitivo v našich příhraničních tržnicích kupují cizinci. O povinném značení konzumních lihovin tzv. kontrolní páskou možná vědí, možná ne. Rozhodně po nich ale nikdo nemůže chtít, aby se naučili česky a rozuměli všemu, co je na kontrolní pásce uvedeno.
»Jak vypadá náš kolek, to zahraniční turista neví. Jde mu hlavně o to, aby nakoupil za dobrou cenu, i když třeba ulice Chebu jsou plné varovných billboardů před podezřelým zbožím v tržnicích,« říká celník, který akci Drát velel. Na stole před ním stojí celá baterie lahví s lákavými vinětami. Klidně si můžeme nalít a ochutnat, třeba z litrové butylky Stoličné vodky. Kolek tu pravda chybí, což není jediný důvod, proč nás chuť na skleničku přešla.


Přihlásit