Koupě a reklamace zboží - praktické rady z poradny

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2016 Přečtěte si nový dTest

Kdy vám musí e-shop vrátit peníze při odstoupení od smlouvy? Co vše potřebujete pro řádnou reklamaci? Přečtěte si, co vám radí naši poradci.

Zakoupil jsem zboží v internetovém obchodu, ale po vyzkoušení mi nevyhovovalo. Odstoupil jsem od kupní smlouvy a zboží vrátil. Prodejce mi ještě neposlal peníze zpět. Je pro vrácení peněz stanovena nějaká lhůta? Stanislav B.

Prodejce je povinen Vám vrátit zaplacené finanční prostředky nejpozději do 30 dnů od odstoupení. Jedná se nejen o kupní cenu, ale rovněž i o náklady na dodání, které jste vynaložil při objednání zboží. Vy nesete pouze náklady na vrácení zboží zpět prodejci.


Koupil jsem aku šroubovák a vyskytla se mi třikrát vada nabíjení. Při třetí reklamaci jsem požádal o vrácení peněz, pokud bude vada uznána. Prodejce reklamaci vyřídil, vadu opět uznal, ale peníze mi nevrátil s tím, že se nejedná o stejnou vadu, jelikož vždy došlo k opravě jiné části výrobku. Mám na vrácení peněz nárok?  František P.

Občanský zákoník hovoří o projevu vady, nikoliv o příčinách, jež vady způsobily. Spotřebitel není odborník a nedokáže posoudit, co vadu způsobuje. Proto se posuzuje opakování vad a je lhostejno, zda se jedná o různé příčiny, které působí navenek stejnou vadu.


Co vše jsem povinen prodávajícímu doložit, aby mi přijal zboží do reklamačního řízení? Jiří V.

Prodejce má právo po spotřebiteli požadovat nějaký doklad o koupi. Druh tohoto dokladu ale není nikde v zákoně specifikován, může se tedy jednat o cokoli, čím je schopen spotřebitel prokázat datum koupě výrobku. Ve většině případů se tedy bude jednat o účtenku nebo záruční list, pokud bylo ale placeno kartou, je možné koupi prokázat i výpisem z účtu. Prodejce tedy spotřebitele nemůže odbýt s tím, že pro přijetí zboží do reklamace je podmínkou např. pouze záruční list. Spotřebitelé občas také řeší problém, že po nich prodejce při reklamaci požaduje originální obaly výrobku. Na nic takového prodejce nemá nárok. Pokud by si takovou podmínku prodejce stanovil např. ve svém reklamačním řádu, jedná se o ujednání omezující práva kupujícího z odpovědnosti za vady prodané věci, které je podle § 627 odstavce 3 občanského zákoníku neplatné. Originální obaly tedy není nutné po koupi uchovávat.

 

Uložte si do telefonu číslo poradenské linky dTestu 299 149 009. Každý všední den od 9 do 17 hodin jsou vám k dispozici naši poradci.

Potřebujete-li vyřešit složitější problém, mějte po ruce všechny písemnosti (např. účtenku, smlouvu, záruční list), připravte si stručné shrnutí problému, aby se náš poradce mohl v dané věci rychle zorientovat a poradit vám, jak postupovat.

Přihlásit