Reklama na zadlužování: útok na nejnižší pudy

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 3.4.2013   

Poskytovatelé nebankovních půjček často útočí na nejnižší pudy, používají vyděračské praktiky i sexistické narážky. Nejabsurdnější reklamy na spotřebitelské úvěry vyhlásil časopis dTest spolu se serverem www.bankovnipoplatky.com.
 

„Vánoce bez dárků se dětem líbit nebudou“ - reklama, která působí na city a nabádá k neuváženému zadlužování, se umístila na jedné z nejvyšších příček. Reklamní sdělení využívají i sexistických narážek a polonahých žen. „Porotce zaujal i inzerát, který výslovně zmiňoval jako svou cílovou skupinu nezaměstnané, ženy na mateřské dovolené a důchodce. „Cílení půjček na tyto obzvlášť zranitelné skupiny osob, které je třeba před zadlužováním chránit, je mimořádně bezcitné,“ říká Patrik Nacher, majitel serveru www.bankovnipoplatky.com a dodává: „Nejméně vkusné reklamy pocházely převážně od neznámých nebankovních subjektů.“

Soutěž proběhla v návaznosti na úspěšnou kampaň proti zbytečnému zadlužování, kterou dTest vedl po celý minulý rok. Jejím cílem bylo přimět účastníky k zamyšlení nejen nad reklamními sděleními, ale i nad půjčkami a zadlužováním obecně. V rámci soutěže se sešlo téměř 150 příkladů reklam, především od studentů středních škol.

Reklama na spotřebitelské úvěry je částečně regulována zákonem. V případě, že jsou v ní zmíněny údaje o nákladech, musí sdělovat i přesné a zákonem určené informace. „Nesmíme ovšem opomíjet i etické hledisko. Řada společností vytváří dojem společenské odpovědnosti a investuje mnoho peněz do finančního vzdělávání, což ale příliš neladí se slogany typu: ,Půjčte si na vánoční dárky’ ”, říká Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest.


Všechny zaslané příspěvky budou zařazeny v galerii neetických reklam www.dtest.cz/galerie-uvery.

Přihlásit