Reklama na zadlužování: útok na nejnižší pudy

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2022 Obsah červencového dTestu

Vydáno: 3.4.2013   

Poskytovatelé nebankovních půjček útočí často na nejnižší lidské pudy, používají vyděračské praktiky i sexistické narážky. Nejabsurdnější reklamy na spotřebitelské úvěry vyhlásil časopis dTest spolu se serverem www.bankovnipoplatky.com

Na nejvyšších příčkách se umístila například reklama, která poukazuje na nespokojené děti pod vánočním stromečkem, pokud se jejich rodič nezadluží na dárky. Reklamní sdělení využívají i sexistických narážek a polonahých žen. Porotce zaujal i inzerát, který výslovně zmiňoval jako svou cílovou skupinu nezaměstnané, ženy na mateřské dovolené a důchodce. Cílení půjček na tyto obzvláště zranitelné skupiny, které je třeba před zadlužováním chránit, lze nazvat hyenismem. Nejméně vkusné reklamy pocházely převážně od neznámých nebankovních subjektů.

Soutěž proběhla v návaznosti na úspěšnou kampaň proti zbytečnému zadlužování, kterou dTest vedl po celý minulý rok. Jejím cílem bylo přimět účastníky k zamyšlení nejen nad reklamními sděleními, ale i nad půjčkami a zadlužováním obecně. V rámci soutěže se sešlo téměř 150 příspěvků především od studentů středních škol.

Reklama na spotřebitelské úvěry je částečně regulována zákonem. V případě, že jsou v ní zmíněny údaje o nákladech, musí sdělovat i přesné a zákonem určené informace. Nesmíme ovšem opomíjet i etické hledisko. Řada společností kolem sebe vytváří dojem společenské odpovědnosti a investuje mnoho peněz do finančního vzdělávání, což ale příliš neladí se slogany typu „Půjčte si na vánoční dárky“.

Došlé příspěvky budou zařazeny v galerii neetických reklam www.dtest.cz/galerie-uvery.

Přihlásit