Test automatických praček 2013

Publikováno v časopise 4/2013

V laboratoři jsme roztočili bubny 11 pračkám s předním plněním (max. 8 kg prádla) a osmi s plněním vrchním (max. 6 kg prádla). Výsledky nebyly překvapivé a jen potvrdily naše předchozí testy. S praním pračky problémy neměly, ale do máchání se jim moc nechtělo. Důvodem je stále menší množství vody, a proto se prádlo pořádně nevymáchá. Porovnali jsme také oba typy praček mezi sebou a hledali jejich výhody a nevýhody.

Pračky s předním plněním mají celkově vyšší prací účinek a lépe odstřeďují. Ukázaly se také jako ne tak hlučné, což může být důležitým kritériem pro rozhodování o koupi pračky, pokud bydlíte například v panelovém domě. Pračky s vrchním plněním jsou zase přívětivější z hlediska obsluhy a nastavování programů a také úspornější co se týká spotřeby vody i elektrické energie.

Ovšem úspora vody v dnešní době znamená, že množství vody pro prací cyklus už je tak nízké, že je až s podivem, jak "dobře" zvládnou pračky odstranit skvrny a špínu. Naštěstí jim v tom pomáhají moderní prací prostředky, které obsahují různá bělidla a změkčovací látky. Málo vody se také negativně projevuje na schopnosti prádlo důkladně vymáchat a dostat z něj prací prostředek. Lidem trpícím na citlivou pokožku proto doporučujeme raději prádlo vymáchat opakovaně.

V průběhu března jsme rozeslali našim odběratelům dotazník zaměřený na spolehlivost automatických praček a jejich nejčastější problémy a závady. Výsledky najdete v celém testu.


Testované výrobky - pračky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pračky 2011-2013 (113 výrobků)
poslední aktualizace: 3.10.2013


Přihlásit