Finance: Mobilní telefon: zbytečně drahá závislost?

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2013

O mobilních telefonech se už mluví jako o „cigaretách 21. století“. Stran zdravotního rizika tato přezdívka pokulhává. Nicméně odtrhnout mnohé uživatele od přístroje je opravdu nemožné a neodradí je ani několikatisícové měsíční vyúčtování. V tom si obě „závislosti“ skutečně nezadají.

Možná za to může měnící se chování lidí v přístupu k mobilním telefonům, možná větší spotřebitelské uvědomění nebo hubatější sociální sítě. Tak či onak se tuzemské operátorské ledy hnuly.

Snad k tomu svou měrou přispěl náš interaktivní srovnávač mobilních tarifů www.dtest.cz/tarify, který už přes rok pomáhá se základní orientací v nabídce. Proč jen základní? Žádný algoritmus nedokáže popsat individuální chování každého z nás. Například to, kolik máte kamarádů na stejné operátorské vlně, jak dlouhé míváte hovory, nebo jak ostré máte lokty při vyjednávání individuálních podmínek.

 

Telefonovat můžeš, přečíst musíš

Něco vám to připomíná? Smlouvy operátorů mohou být obdobně „třaskavé“ jako u úvěrových společností. Bohužel, většina spotřebitelů podle našich průzkumů své smlouvy nečetla, nebo nedočetla do konce. Dost možná je čeká nemilé překvapení, když se rozhodnou operátora opustit.

Samozřejmě existují zákonné podmínky, například co se maximální délky vázání zákazníků týče. Konkrétně je to 24 měsíců u nových smluv, u prodlužovaných dokonce roční cyklus. Háček je v tom, že spotřebitel může požádat o vázací dobu delší.

Pokud by snad někdo delší vázací dobu zvažoval dobrovolně, nedoporučujeme to. Ceny za klasické telefonní služby klesají. Při tomhle tempu může být i extra výhodná dnešní nabídka za dva roky předraženou službou.

 

Kdo nevolá s námi, volá proti nám

Asi podstatnější než volba operátora bude pro mnohé volba konkrétního tarifu. Proč? Co se výběru operátora týká, nemá bohužel cenu se vzpouzet. Vyplatí se přizpůsobit a zvolit takového operátora, který převládá u lidí, s nimž budete nejčastěji v kontaktu. Nejde jenom o „kamarádské“ a „rodinné“ tarify. Také běžné hovory budou zpravidla levnější a například o víkendu si zavoláte zadarmo po celé síti.

Podobné bonusy nejsou právě férové. Žádná sleva není zadarmo a tuto můžeme vykládat také jako malus za volání do cizí sítě. A kromě toho, že nás to odrazuje od změny operátora, komplikuje srovnání. U dlouhodobých úvazků také riskujeme, že naši přátelé přejdou do jiné sítě.

 

„Vyděračům“ se ustupuje

Divíte se, proč platí soused Pepa za minutu poloviční sazbu, i když volá méně a měl by mít tedy horší tarif? Spíš než vědu za tím hledejte proříznutá ústa a tzv. retenční nabídku.

Nejlíp to jde, když si necháte zpracovat nabídku u konkurence a s tou udeříte na vlastního operátora. Příjemným překvapením bude, o kolik se tarif při zadržovací (retenční) nabídce zlevní. Nepříjemným je naopak uvědomění, že jste doposud za stejné služby platili několikanásobek. U starších tarifů se opravdu můžete dostat i na zlomek původní ceny.

 

I operátor je jenom člověk

A dělá proto chyby. Třeba právě v souvislosti s výše popsanými retenčními nabídkami, které nám sice slíbí, ale pak na ně ve vyúčtování jaksi zapomene. Ať už za to může informační systém nebo to byla lidská chyba, musíte se ozvat. A někdy dokonce několikrát.

U případných reklamací nezapomínejte, že byste je měli uplatnit písemnou formou. Ačkoliv se na lince operátora můžete dovolat do reklamační sekce, zašlete do společnosti radši doporučený dopis nebo alespoň e-mail s potvrzením o přijetí. A potvrzení o řešení také chtějte písemně. Máte na to právo ze zákona a operátor by vás písemně měl vyrozumět automaticky.

 

Odhalte skryté poplatky

Těžko postřehnutelným chytákem je například způsob účtování hovorů. Platíte „po minutě“, nebo vám od začátku nabíhají vteřiny? Například Vodafone většinou používá férovější účtování po vteřinách, zatímco O2 a T-Mobile zpravidla po minutách. Zmínka psaná drobným písmem v podmínkách přitom zdražuje volání až o čtvrtinu a ubírá volné minuty.

Konec konců – podívejte se sami na náš web www.dtest.cz/tarifikace, kde najdete kalkulačku tarifního předražení.

 

Nevzdávejte se svého čísla

Pokud se rozhodnete migrovat mezi operátory, nezapomeňte požádat o přenesení svého čísla do nové sítě. Tuto možnost máte u každého mobilního čísla včetně předplacených karet. Žádat budete u nového operátora. Počítejte ale s tím, že různá potvrzení a samotné přenesení se mohou protáhnout.

Nahraj svého operátora

Připomíná to hru na kočku a na myš. Znáte to: „Hovor může být z důvodů zkvalitňování našich služeb monitorován...“ Napadlo vás někdy, že byste měli mít v ruce také nějaký důkaz? A právě nahrávka nemusí být od věci. Nebo se chcete spoléhat na to, že operátor dohledá cokoliv, co budete chtít použít proti němu?

Ačkoliv panují dohady o použitelnosti takového záznamu, zvláště pokud s nahráváním protistrana nebyla srozuměna, ve skutečnosti se tu nebavíme o hovoru osobní povahy a určitou formu záznamu lze předpokládat – v obchodě byste také dostali protokol. Navíc při předchozím upozornění o nahrávání nám operátor na lince nezřídka zavěsí. A jestliže Český telekomunikační úřad v praxi podobné podklady přijímá bez výhrad, nahrávejte i vy a neptejte se.

Neplaťte pokuty zbytečně

Pokud je součástí ujednání smluvní pokuta, musí být sjednána písemně. A podepsali jste písemnou smlouvu s operátorem?

Někdo ano, ale řada lidí ale písemnou smlouvu nikdy neobdržela nebo ji zkrátka neodeslala podepsanou zpět. A operátor jim přesto služby poskytoval. V tomto případě je jeho chyba, že na písemné formě závazku důsledně netrval. Není-li pokuta sjednána písemně, je sjednána neplatně.

Samozřejmě to neznamená, že složenku mlčky odložíte. O svém záměru musíte operátora informovat, a to opět písemně. A pokud je na složence také neuhrazený tarifní poplatek, ten zaplatit musíte. Na druhou stranu se ale zproštění týká všech poplatků, které lze vnímat jako pokutu, i kdyby tak nebyly nazvané přímo – například penalizace za předčasné vypovězení smlouvy.

Automatické prodlužování smluv

Prý má pomoci spotřebitelům, aby jim „náhodou“ smlouva nevypršela. A nestačilo by jednoduché SMS upozornění nebo věta ve výpisu? Pokud nás podobně „chrání“ stávající smlouva, nezapomeňte ji vypovědět v dostatečném předstihu, když chceme změnu. Nehledě na spornost některých ustanovení je to jednodušší, než se následně soudit nebo si stěžovat u Českého telekomunikačního úřadu.

 

 

Desatero výběru správného tarifu

1. Potřebujete skutečně tarif?

I když se vás operátor snaží přesvědčit o „zaostalosti“ předplacené karty, nedejte se. Pokud voláte málo, předplacená karta se vám vyplatí. Nemusíte se upisovat na řadu měsíců a na tarif můžete přestoupit kdykoliv. Zpátky je to horší.

2. Velké telefonní oči

Do samoobsluhy nechoďte nakupovat hladoví a za operátorem neběhejte hned po prvním měsíci, kdy „přestřelíte“ stávající tarif. Přejít na vyšší jde bez problémů. Ale cesta zpět může být složitější.

3. Někdy jít výš musíte

Pokud se do zvýhodněných minut, které jste dostali v balíčku, nevejdete tři měsíce v řadě, zapomeňte na 2. bod. Vyplatí se zvážit vyšší tarif. Volání nad rámec zvýhodněných minut bývá někdy velmi nevýhodné.

4. Smlouvejte

Dohadujte se, kdykoliv máte příležitost. Nemusí vám to být příjemné, ale ušetřené peníze příjemné budou. Uspořená stokoruna měsíčně znamená 1200 korun ročně. To za nepříjemný hovor stojí.

5. Nakupujte v akci

Vybírejte si ale akce s dlouhodobou působností, nejlépe po celou dobu trvání smlouvy. Akce na měsíc nebo dotovaný telefon mohou být lákavé, ale radost vám dlouho nevydrží.

6. Využijte všechny průkazky

Stačí být členem odborů, církve nebo třeba i zaměstnancem té správné firmy. Mnoho organizací má u operátorů domluvené velmi zajímavé ceny pro své členy. A někdy se vztahují i na rodinné příslušníky a známé.

7. Staří i mladí

Zvýhodněné tarify najdou i členové demografických skupin. Stačí být seniorem, nebo naopak studentem a nabídka se rozrůstá. Tyto tarify navíc bývají šité na míru potřebám a skutečně mohou šetřit peníze.

8. Buďte ohleduplní ke svému okolí

Přesněji: podřiďte se svému okolí a od něj to nečekejte. Pokud sami přejdete do jiné sítě, budete do staré volat dráž a ještě častěji. Řada lidí zkrátka přeběhlíkovi nezavolá.

9. Využijte data

Jen málokterý dnešní telefon neumí zacházet s daty. Byla by škoda toho nevyužít. Nejrůznější komunikační programy jako Skype, Viber, ICQ a mnohé další vč. populárních sociálních sítí nahrazují hovory nebo textové zprávy. Cena za přenesená data přitom bude řádově nižší a používání není složité nebo nekomfortní.

10. Dotované telefony?

Většina přístrojů „za korunu“ nestojí za moc. A pokud cílíte spíš na dražší dotované modely, podívejte se nejdříve, kolik stojí v běžném prodeji. Mnohdy budou paradoxně levnější, bez závazků a také bez zbytečného softwaru navíc, který operátoři rádi přidávají. 


Přihlásit