Finance: Mobilní telefon: zbytečně drahá závislost?

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 4/2013

O mobilních telefonech se už mluví jako o „cigaretách 21. století“. Stran zdravotního rizika tato přezdívka pokulhává. Nicméně odtrhnout mnohé uživatele od přístroje je opravdu nemožné a neodradí je ani několikatisícové měsíční vyúčtování. V tom si obě „závislosti“ skutečně nezadají.

Možná za to může měnící se chování lidí v přístupu k mobilním telefonům, možná větší spotřebitelské uvědomění nebo hubatější sociální sítě. Tak či onak se tuzemské operátorské ledy hnuly.

Snad k tomu svou měrou přispěl náš interaktivní srovnávač mobilních tarifů www.dtest.cz/tarify, který už přes rok pomáhá se základní orientací v nabídce. Proč jen základní? Žádný algoritmus nedokáže popsat individuál-ní chování každého z nás. Například to, kolik máte kamarádů na stejné operátorské vlně, jak dlouhé míváte hovory, nebo jak ostré máte lokty při vyjednávání individuálních podmínek.

 

Telefonovat můžeš, přečíst musíš

Něco vám to připomíná? Smlouvy operátorů mohou být obdobně „třaskavé“ jako u úvěrových společností.

Bohužel, většina spotřebitelů podle našich průzkumů své smlouvy nečetla, nebo nedočetla do konce. Dost možná je čeká nemilé překvapení, když se rozhodnou operátora opustit.

Samozřejmě existují zákonné podmínky, například co se maximální délky vázání zákazníků týče. Konkrétně je to 24 měsíců u nových smluv, u prodlužovaných dokonce roční cyklus. Háček je v tom, že spotřebitel může požádat o vázací dobu delší.

Pokud by snad někdo delší vázací dobu zvažoval dobrovolně, nedoporučujeme to. Ceny za klasické telefonní služby klesají. Při tomhle tempu může být i extra výhodná dnešní nabídka za dva roky předraženou službou.Přihlásit