Nová Škoda Octavia ve zkouškách Euro NCAP uspěla

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2013

Mezi prvními vozy, které v letošním roce prošly nárazovými zkouškami, byla nová Škoda Octavia třetí generace. Pětihvězdičkový výsledek dokládá, že se jí vedlo opravdu dobře a ve všech oblastech získala vysoká hodnocení. 

www.dtest.cz/crashtesty

Na uvedené adrese najdete kompletní databázi vozidel, které prošly nárazovými zkouškami organizace Euro NCAP od roku 1996. Celkem jich bylo už 485. Pro každý vůz zveřejňujeme detailní hodnocení všech oblastí, na které se testy zaměřují

Zisk pěti hvězdiček organizace Euro NCAP byl pro novou Octavii stěžejní, protože její ambicí je dostat se mezi deset světově nejprodávanějších aut. Vzhledem k tomu, že bezpečnost hraje velice důležitou roli při výběru vozu, bez potvrzené vysoké míry bezpečnosti by to nešlo.

Octavie je nyní vybavena takzvanou aktivní kapotou – systémem, který při srážce s chodcem kapotu zvedne, a oddálí tak od chodcovy hlavy pevné části motoru. Systém funguje u různých velikostí chodců a skoro ve všech testovaných oblastech. Maximální počet bodů získala Octavie za ochranu osmnáctiměsíčního dítěte, v případě tříletého dítěte usazeného v autosedačce po směru jízdy jí k plnému počtu 12 bodů chyběl půlbod. Při bočním nárazu byla minimalizována pravděpodobnost zranění hlavy díky bočnicím autosedaček. A všechny dětské sedačky, pro které je vozidlo navrženo, šly bez potíží namontovat.

 

Od letošního roku naleznete v crashtestech nový způsob testování dětských zádržných systémů neboli autosedaček. Zatímco dříve jsme pro nárazové testy používali výhradně autosedačky od výrobce Britax-Römer, respektive autosedačku doporučenou výrobcem, nyní testujeme v každém voze celoevropsky nejrozšířenější modely od více výrobců. Rodiče se tak mohou lépe rozhodnout při výběru vozu. Zároveň od roku 2013 Euro NCAP používá vylepšené dětské figuríny, díky kterým může poskytnout širší škálu hodnocení, jak která sedačka lze více či méně jednoduše do vozidla instalovat.

 

Prostor pro cestující zůstal při čelním nárazu stabilní a kromě nohou řidiče byly výsledky ochrany celého těla dobré. V bočním bariérovém testu získala Octavie maximální počet bodů za dobrou ochranu celého těla, nicméně ve více závažném bočním nárazu do sloupu indikovalo stlačení žeber figuríny slabou ochranu hrudníku.

Nová Octavie dostala ocenění také za aktivní ochranu posádky pomocí elektronických systémů. Elektronický stabilizační program (ESP) je nyní součástí standardní výbavy a signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů je u všech sedadel, nejen u předních. Mezi další oceněné aktivní systémy v rámci Euro NCAP Advanced (viz box) patří systém na ochranu posádky, který připraví vůz na kolizi v situaci, zjistí-li jeho řidící jednotka, že se auto nachází v nebezpečném manévru. Dále je to takzvaná multikolizní brzda, která vůz ihned po nárazu zbrzdí tak, aby případně nedošlo k další srážce. Ocenění dostal také systém pro udržování vozu v jízdním pruhu a systém zabraňující kolizi, který do 30kilometrové rychlosti dokáže auto sám zastavit.

 

Ocenění Euro NCAP Advanced si od roku 2010 všímá těch výrobců vozidel, kteří díky moderním systémům přinášejí do oblasti automobilového provozu větší míru bezpečí. Pokud je přínos opravdu markantní, navržený systém získá ocenění a je zveřejněn na oficiálním webu organizace. Euro NCAP se zároveň snaží tlačit na výrobce, aby pokud možno co nejvíce modelů ze svých řad opatřili těmito pomocníky – například systémem pro automatické volání pomoci při vážné dopravní nehodě.

Škoda Octavia získala ocenění za celkem čtyři sofistikované elektronické systémy, které výrazně napomáhají předejít nebo eliminovat dopravní nehodu: systém pro ochranu posádky, takzvanou multikolizní brzdu, systém udržování vozu v jízdním pruhu a systém zabraňující kolizi.

 

Občanské sdružení spotřebitelů TEST je oficiálním zástupcem iniciativy Euro NCAP pro Českou a Slovenskou republiku. Na testování se kromě spotřebitelských organizací podílí také několik evropských vlád, automobilové kluby a pojišťovny.


Přihlásit