Pozor na nestandardní praktiky společnosti CPE

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 21.3.2013   

Bezdůvodné smluvní pokuty, peníze poskytnuté až po roce od požádání a nevyvážené rozložení práv a povinností provázejí poskytování úvěrů společností CPE. Ta je nyní předmětem častých stížností spotřebitelů.

Jednání společnosti CPE Credits of Private Equity a.s. je nestandardní. Je-li žádost o úvěr akceptována, není dalším krokem výplata požadovaných peněz. Namísto toho platí žadatel několik tisíc jako poplatek za zpracování návrhu smlouvy a za smluvní pokuty. Peníze si přitom společnost CPE sama strhne z účtu zákazníka. Podmínkou k získání úvěru je totiž povinné zřízení inkasa v její prospěch. Nemá-li zákazník na kontě dostatečný zůstatek, může následovat další smluvní pokuta ve výši 12 000 Kč.

Pokud jste se setkali s neseriózním jednáním ze strany poskytovatele úvěru, neváhejte se obrátit na naši spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009, která je tu pro vás každý všední den mezi 9. a 17. hodinou.

Při vyplácení půjčených peněz dostane zákazník nejprve 1 000 Kč. Po třech měsících může očekávat dalších 10 000 Kč a po roce od uzavření smlouvy mu společnost slibuje vyplatit zbývající část žádaných finančních prostředků. Oddálené poskytnutí půjčky ovšem nic nemění na skutečnosti, že ji zákazník začíná splácet ihned po uzavření smlouvy. V praxi jsme však neměli možnost postup prověřit, protože žádnému ze spotřebitelů, kteří se na nás obrátili, půjčku společnost neposkytla.

Při poskytování úvěrů se společnost CPE opírá o své smluvní podmínky. Ty jsou ovšem značně nepřehledné. Zákazník je zde označován jednou jako klient, jindy jako navrhovatel a posléze příjemce. Už na první stránce se ztrácí rozdíl mezi smlouvou a jejím návrhem. Absurdní je rovněž úprava placení smluvní pokuty bez platné smlouvy.

Obchodní podmínky upravují řadu povinností. Prakticky všechny ovšem leží na spotřebiteli. Po právní stránce jsou podmínky značně nedokonalé a nelogické. S ohledem na značnou nevyváženost údajné smlouvy se domníváme, že by mohla být soudem považována za absolutně neplatnou. Zákazníkům, kteří nejsou se službami společnosti CPE spokojeni, doporučujeme obrátit se na naši poradenskou linku 299 149 009. Obecně je třeba velmi zvažovat, u koho si půjčit peníze a nikdy nepodepisovat smlouvu u subjektu, jehož obchodní podmínky jsou spíše odrazující.
 

Přihlásit