dTest: Údaje na tavených sýrech někdy neodpovídají realitě

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 19.3.2013   

Údaje uváděné na obalech tavených sýrů někdy neodpovídají realitě. Test prokázal, že některé sýry obsahují až o 12 % více tuku v sušině, než je uvedeno. Ani na deklarovaný obsah bílkovin nelze vždy spoléhat.

U dvou tavených sýrů - Milko Bio (Tavírna sýrů Salix s.r.o. Zásmuky) a  Apetito Béďa (TPK Hodonín) - se významně odchylovaly hodnoty uváděného a naměřeného tuku v sušině. Právní normy přitom tolerují překročení tuku v sušině o maximálně 4 %. Naopak v sýru Tenery Toast (Bonifaz Kohler GmbH, Lindenberg Německo) bylo méně sušiny, než výrobce deklaroval. Záporné odchylky ale přípustné nejsou. „Sdružení dTest podalo podnět týkající se uvedených výrobků na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci,“ uvádí manažer testování časopisu dTest Václav Beneš.

Z testu vyplynulo, že výrobky jsou mikrobiologicky nezávadné, avšak velmi rozdílné co do obsahu výživově cenných látek. Obsah zjištěných mléčných bílkovin se u jednotlivých tavených sýrů lišil až pětinásobně. „V pěti případech byl navíc skutečný obsah bílkovin nižší, než výrobci deklarovali, a to až o dvě procenta,“ upozornil Václav Beneš.

Významné rozdíly našla laboratoř i v obsahu vápníku. V přepočtu na sto gramů taveného sýra ho výrobky měly od 153 do 745 miligramů, přičemž zdravotníky doporučený denní příjem vápníku činí 800 miligramů. Nejvíce bílkovin i vápníku měl v testech tavený sýr Primátor z Madety České Budějovice. Naopak nejméně obou látek bylo ve výrobku TANY Ring jemný z TANY Nýrsko.

Testy ukázaly, že veškerý tuk v tavených sýrech pocházel pouze z mléka, neprokázalo se tedy falšování tukem rostlinným. Pokud je část mléčného tuku nahrazena levnějším rostlinným, už se v názvu potraviny nesmí objevit slovo sýr a jde o tavený výrobek, případně jemný tavený výrobek. „Vždy je vhodné pročíst veškeré údaje o složení výrobků. Zákazníci tak nekoupí namísto taveného sýru levnější náhražku,“ doporučuje Václav Beneš.

Kontakty pro média:
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: +420 604 660 290
Nikola Švábová, svabova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit