dTest podal žalobu na Českou spořitelnu, žádá zákaz bankovních poplatků

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2023 Obsah listopadového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.3.2013   

Sdružení dTest podává již druhou žalobu, ve které požaduje zdržení se účtování poplatků za vedení úvěrových účtů. Žalovanou bankou je Česká spořitelna. 

Žaloba byla podána v návaznosti na bezvýsledné vyjednávání s Českou spořitelnou. Naše sdružení nejprve Českou spořitelnu vyzvalo k mimosoudní dohodě. Česká spořitelna však podmínky neakceptovala, a proto jsme se rozhodli podpořit poškozené klienty vlastní žalobou. Sdružení dTest, je jedno ze čtyř v České republice, které je zapsáno u Evropské komise, a prostřednictvím žaloby se může domáhat, aby soud účtování poplatků konkrétní bance zakázal. Soudní postup jsme zvolili v loňském roce také vůči Komerční bance.

Ve vztahu k ostatním bankovním institucím plánujeme změnit taktiku tak, abychom mohli zasáhnout do většího množství vztahů. U dalších bank tak přímo podpoříme ty spotřebitele, kteří už žalobu podali sami. V některých sporech je již nařízené jednání. Pokud do nich sdružení vstoupí jako vedlejší účastník, může poškozeným klientům přímo pomoci svou argumentací. V takových sporech by mělo být rozhodnuto dříve než v případě samostatných žalob, které by podával dTest.

Žaloba na Českou spořitelnu byla připravena ve spolupráci s advokátní kanceláří Toman & Devátý, která se problematice ochrany spotřebitelů věnuje. Advokátní kancelář bude dTest zastupovat i v dalších sporech, včetně již probíhajícího s Komerční bankou. Věříme, že spojením našeho úsilí snadněji pomůžeme spotřebitelům od nesmyslných poplatků.


Přihlásit