dTest: Prodejci letenek hrozí vysoké pokuty za porušení předpisů

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 12.3.2013   

Prodejci letenek společnosti Student Agency hrozí pokuta až pět milionů korun ve správním řízení zahájeném Českou obchodní inspekcí. Na porušování zákona upozornil před časem časopis dTest.

Podle České obchodní inspekce provedli brněnští inspektoři kontrolu v provozovně a na webových stránkách Student Agency a došli ke zjištěním, která nasvědčují porušování zákona o ochraně spotřebitele. Zahájili proto správní řízení, ve kterém mohou uložit pokutu až do výše pěti milionů korun.

Tři tuzemské společnosti, které prodávají letenky, zahrnovaly do své nabídky automaticky i pojištění zákazníků. Takový postup je ovšem v rozporu s Evropským nařízením, které říká, že zákazník si má sám zvolit, zda a jak chce být pojištěn. Na upozornění časopisu dTest v létě roku 2012 zareagovala nejprve společnost Asiana.cz, která provozuje server letuska.cz. Následně svůj prodej upravila tak, aby odpovídal předpisům.
Další dvě chybující společnosti – Student Agency a Čedok - v nezákonném způsobu prodeje pokračovaly. „Začátkem října proto podalo sdružení dTest podnět příslušným inspektorátům obchodní inspekce,“ říká Borovička a dodává: „Pražský inspektorát pochybení nezjistil, neboť Čedok následně své webové stránky upravil. Pouze společnost Student Agency zůstala nečinná.“  

Podrobnosti k porušování předpisů o prodeji letenek jsou k dispozici na www.dtest.cz/podnet-letenky. S dotazy týkajícími se nejen uplatnění práv v letecké dopravě se lze rovněž obrátit na poradenskou linku dTestu na telefonním čísle 299 149 009.

Kontakty pro média:
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Přihlásit