Riziková éčka lze nyní odhalit již při nákupu potravin

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 14.3.2013   

Časopis dTest spouští on-line databázi přídatných látek, takzvaných éček. Údaje jsou dostupné i v rámci mobilní aplikace, čehož mohou zákazníci využít přímo při nakupování.

Databáze je k dispozici na www.dtest.cz/ecka a obsahuje všechny dosud známé přídatné látky, spolu s jejich oficiálními i případnými alternativními názvy. Spotřebitel se dozví i původ látky a případná rizika, která při požití mohou hrozit. Nechybějí ani údaje o běžném výskytu přídatné látky a případném legislativním omezení jejího použití.

Informace jsou dostupné také v rámci bezplatné mobilní aplikace, kterou lze stáhnout v Google Play a Apple App Store pod názvem „dTest“. „Zákazníci v obchodech mohou kvalitu potravin odhadovat pouze z deklarovaného složení jednotlivých výrobků. Zpravidla si ale nepamatují, která éčka jsou škodlivá a která ne, a proto se staví podezřívavě ke všem potravinám, ve kterých se takto označené látky vyskytují. Aplikace jim jejich výběr může výrazně usnadnit,“ říká spolupracovník dTestu Jan Richtr.

V databázi lze snadno vyhledávat nejen podle názvu a označení dané látky, ale také podle původu a zařazení do skupin (např. konzervanty, antioxidanty, stabilizátory). Katalog bude průběžně propojován i s údaji o potravinářských výrobcích testovaných časopisem dTest, takže spolu s výsledkem testu získá zákazník i informace o použitých přídatných látkách. „Jedná se o jedno z dílčích opatření, jímž chceme přispět k větší informovanosti o složení a rovněž kvalitě potravin, která české spotřebitele trápí,“ dodává Jan Richtr.

Právě kvalitu a bezpečnost potravin označilo za nejpalčivější spotřebitelský problém 56 % z téměř 26 tisíc respondentů. Dotazování mezi českými spotřebiteli provedlo sdružení dTest v lednu letošního roku. Za pravdu zákazníkům dávají i spotřebitelské testy potravin provedené v uplynulém roce. Nálezy pesticidů v černých čajích, insekticidní přípravek DDT v olivovém oleji či kávy s rezidui jedovatých plísní jsou jen některými ze závažných zjištění.

Kontakty pro média:
Jan Richtr, richtr@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922
Nikola Švábová, svabova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit