Levnější elektřina a plyn

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Fenoménem poslední doby jsou nezvané návštěvy prodejců, kteří se ohánějí velkými úsporami peněz, když změníte dodavatele elektřiny či plynu, popřípadě telefonního operátora.

Pamatujte na to, že nemáte povinnost je vpouštět do svého bytu či domu a předkládat jim na jejich žádost "ke kontrole" vyúčtování služeb. Přestože často opravdu lze změnou dodavatele či operátora něco ušetřit, je velmi nepravděpodobné, že vás navštíví zrovna prodejce s nejvýhodnější nabídkou. Mnohdy to bude spíše prodejce nejdrzejší či nejméně seriózní.

Stalo se, že paní Marie, 68 let, uzavřela s obchodními zástupci jednoho dodavatele energií dle jejich vyjádření "velmi výhodnou smlouvu" na dodávku elektřiny. Až po uplynutí zákonné lhůty k odstoupení od uzavřené smlouvy se dozvěděla, že smlouva není tak výhodná, jak slibovali obchodní zástupci. Vzhledem k tomu, že smlouva byla uzavřena na dva roky, musí paní Marie (nechce-li se pouštět do nejistých sporů s novým dodavatelem) čekat na zvýšení ceny za elektřinu, které jí umožní smlouvu bez sankce zrušit a přejít k jinému dodavateli.

Podomní prodejci jsou placeni podle počtu uzavřených smluv. Setkáváme se i s případy, kdy - zejména žije-li senior v domě s dětmi či vnoučaty, které mají samostatnou domácnost - se jej prodejce snaží vmanévrovat do podpisu smluv "i za ně". Že je to v rozporu se zákonem, mu vůbec nevadí.

Podomní prodejci mají velký dar řeči a přesvědčování. Pokud na vás nebudou zabírat, nevzdávají se a vytáhnou těžší kalibr: "Víte, jak máte chytrého starostu? Ten podepsal a radoval se, kolik ušetří." "Váš soused Novák si vzal kalkulačku, počítal a pak mi dal za pravdu a děkoval. A Vy?" Řeknete si, že když podepsal starosta a ten že má pod čepicí, podepíšete taky.

Na pozoru se mějte i před osobami, které se vydávají za zástupce vašeho stávajícího dodavatele či operátora. Ten s vámi totiž zásadně komunikuje jinou formou než osobní návštěvou. Vždy trvejte na ověření totožnosti dané osoby, vhodné je se na jeho vztah ke společnosti dotázat i na informační telefonní lince pro zákazníky vašeho dodavatele či operátora.

Budete-li na vážkách, zda podepsat či nikoliv, domluvte se s prodejcem, aby přišel za dva či tři dny, abyste si mohli v klidu přečíst návrh smlouvy a ověřit si jeho informace. Pokud vám odmítne smlouvu k prostudování předat, víte, na čem jste a důrazně ho odmítněte. Dobře si pamatujte, že na první pohled výhodnější cena může být spojena například s nevýhodnými smluvními podmínkami.

 

Na úvodní stránku

Přihlásit