Které hračky mohou ohrožovat vaše dítě?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Více než pětinu naší databáze nebezpečných výrobků tvoří hračky a zábavné předměty. Na jaké byste si měli dávat raději pozor? Poradíme vám.

Databáze nebezpečných výrobků obsahuje již téměř 1400 nebezpečných hraček a zábavných předmětů. Je dobré znát jednotlivá rizika, snáze tak předejdete nákupu nebezpečného výrobku pro své děti.

Pozor na malé předměty

Nejčastějším rizikem, které u (nebezpečných) hraček hrozí, je udušení. Malé děti si hračku často vkládají do úst, a pokud se z ní mohou uvolnit drobné části, hrozí jejich polknutí či vdechnutí. Pozor si dávejte zejména na autíčka, panenky, plyšové hračky s plastovými očky nebo nedostatečně zabezpečená chrastítka obsahující drobné kuličky. Většinu nepravostí lze odhalit pouhým prohlédnutím hračky. Zjistíte-li, že lze z hračky snadno oddělit malé kousky, jednoduše ji dítěti nedávejte. Můžete si ji schovat na pozdější období, kdy už ratolesti hrozící nebezpečí vysvětlíte.

Ftaláty - látky, které jak u dospělých tak i u dětí ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií, či astmatu. Snižují produkci mužského hormonu testosteronu a spermií. Vzhledem ke zdravotním rizikům bylo v některých případech omezeno používání těch nejrizikovějších, např. při výrobě hraček, výrobků pro děti či kosmetiky. Největší riziko představuje kontakt se sliznicí, případně vdechování či přijímání potravou.  (cs.wikipedie.org)

Téměř 500 hraček v naší databázi  ukrývá nebezpečné chemické látky. Typicky se jedná o panenky, autíčka, ale také nafukovací hračky a pomůcky do vody. Důvod je prozaický. Výrobci používají k měkčení plastů ftaláty, ačkoliv by tak u hraček činit neměli, zejména u těch pro nejmenší. Vyhýbat se plastům ovšem nepostačuje, nežádoucí látky se mohou vyskytovat i u textilních, kovových či dřevěných výrobcích, a to například v podobě azobarviv, uvolněného olova či chromu. Hrozí již zmíněné alergické reakce. Vyvarovat se nebezpečí není příliš snadné - upozornit nás může nepříjemný zápach, uvolňování barvy a bezpochyby se vyplatí sledovat databáze nebezpečných výrobků.

Před rizikem uškrcení varujeme hned u 60 výrobků. Nejčastěji se jedná o různé dětské zábavné kostýmy, které jsou vybaveny šňůrkami u krku. Že vám šňůrky nepřipadají příliš nebezpečné? Nutno říci, že pravidla pro tuto oblast jsou přísná a kvůli této "maličkosti" se ocitají v databázích stovky výrobků. Zpravidla stačí si dítě víc ohlídat, či šňůrku trochu zkrátit a riziko je hned výrazně nižší.

 

Hudební produkci raději omezujte

Také vaše dítě miluje hračky vyluzující zvuky a melodie? Pokud je ovšem přikládá příliš blízko k uším, hrozí mu poškození sluchu. Předpisy stanovují, kolik decibelů je pro dětský sluch únosných. V naší databázi se ocitlo hned 80 výrobků, které limity překračují. Nejčastěji se jedná o dětské mobilní telefony. Jelikož většina z nás nemá možnost měřit si hladinu hluku, je dobré alespoň v obchodě hračku poslechnout a přiložit k uchu. Pokud je zvuk nepříjemný a nedá se ztlumit, hračku nekupujte.

S rizikem popálení se můžete setkat typicky u ohňostrojů, petard a jiných zábavných předmětů. Nejsou-li řádně zabezpečené, mohou nekontrolovaně vystřelit a zranit okolostojící. Některé jsou také příliš hlasité a poškozují sluch. Popálení hrozí rovněž u předmětů, které se snadno vznítí  - jako např. pomůcky na karneval (masky, paruky).

Možná vás u hraček překvapí  mikrobiologické riziko. To hrozí nejčastěji u bublifuků. Není výjimkou, že obsahují příliš vysoké množství kvasinek, plísní a mikroorganismů. V naší databázi se jich nachází téměř 40.

Požár mohou způsobit vadné vrtulníky či auta na dálková ovládání. U těch nebezpečných nemívá zpravidla síťový adaptér správnou izolaci nebo se přehřívají. Koupě kvalitní hračky v kamenném obchodě může řadě problémů tohoto typu předejít.

Nebezpečí poranění či pořezání hrozí celkem u dvaceti výrobků z naší databáze. Často se jedná o dívčí kočárky pro panenky, které se snadno samy složí a hrozí zachycení dětských prstíků. Také tyto hračky je nezbytné řádně vyzkoušet v obchodě, případně po doručení z e-shopu využít čtrnáctidenní lhůty k odstoupení od smlouvy.

Odkud nebezpečné hračky pocházejí? 

Je faktem, že největší procento výrobků v této kategorii tvoří laciné hračky z Číny. Na druhou stranu nelze utvořit jednoduhé spojení čínská hračka = nebezpečná hračka. Čína je největším výrobcem a vývozcem hraček, tudíž je poměrně logické, že i největší procento nekvalitních hraček pochází odtud. V Číně nechává vyrábět hračky i řada renomovaných značek, jejichž výrobky žádnými vadami netrpí.

Přihlásit