Příběhy poškozených

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Na naši spotřebitelskou poradnu se obrátily již tisíce poškozených seniorů. Přečtěte si, s čím se někteří z nich na předváděcích akcích a při podomním prodeji setkali. Tyto výpovědi ukazují, proč jsou předváděcí akce takovým zlem.

Paní Marta, 70 let

Paní Marta jen velmi nerada vzpomíná na předváděcí akci. Poté, co se stala "výherkyní" zboží z obálky, byla asistenty prodávajícího odvedena pryč od ostatních účastníků. Vyžádali si od ní občanský průkaz a nutili k podpisu kupní smlouvy na kuchyňský robot za 40 000 Kč, ke kterému dostala slíbenou výhru. Odolávala a chtěla se vrátit k ostatním účastníkům. Nedovolili to. Nakonec podlehla. Asistenti ji přinutili nastoupit do auta, dovezli domů, kde jim ze svých úspor musela vyplatit cenu zboží. I když se obratem pokusila od uzavřené smlouvy odstoupit, prodejce s ní nekomunikuje.

 

Pan Karel, 80 let

Pan Karel podepsal na předváděcí akci kupní smlouvu na vysavač v hodnotě 30 000 Kč a k ní dostal písemné potvrzení o výhře poznávacího čtyřdenního zájezdu do švýcarského města St. Gallen. V návaznosti na vystavené potvrzení opakovaně žádal o sdělení termínu zájezdu. Na dotazy reagoval prodejce různými výmluvami. Když se po roce marného doprošování pan Karel rozhodl od smlouvy odstoupit, prodejce doslova zmizel ze světa.

 

Smlouva, předváděčka, senior, prodejce

Paní Zdeňka, 72 let

Když paní Zdeňka našla ve schránce letáček s pozváním na "Velkou podzimní reklamní show" s bonusem pro každého, kdo má právě svátek, narozeniny či výročí svatby, rozhodla se s manželem, že návštěvou této akce uzavřou oslavy kulatého výročí svatby. Ač nechtěli nic kupovat, domů si dovezli parní čistič za 29 990 Kč, ke kterému obdrželi zdarma sadu nerezového nádobí a tři lahve vína. Aby si spravili náladu z nepovedené akce, víno s přáteli otevřeli a vypili. Ač včas odstoupili od kupní smlouvy a vše - až na darované láhve vína - vrátili, prodejce odmítl odstoupení akceptovat. Důvod? Nevrátili vše, co v rámci kupní smlouvy obdrželi.

 

Paní Jiřina, 79 let

Paní Jiřina dostala pozvánku na autobusový zájezd. Místo slibované návštěvy pamětihodností skončila na několik hodin v nevytopeném sále restaurace. Když se na ni obchodní zástupci soustředili, pocit zimy a osamocení ji přiměl ukončit trápení. Za příslib okamžitého odvozu domů podepsala kupní smlouvu na zboží za 19 990 Kč a nějaké další listiny. Na místě složila zálohu 1 000 Kč s tím, že doma předá další zálohu a zbytek uhradí v co nejkratší době. Když ji dva zástupci prodejce odvezli autem domů, jeden jí předal zboží a převzal další zálohu ve výši 5 000 Kč, což poznačil do smlouvy. Po chvíli se vrátil jeho kolega s tím, že záloha je nedostatečná a musí se navýšit. Paní Jiřina předala, aniž by dostala potvrzení, další 4 000 Kč. Až po odjezdu obou pánů zjistila, že neobdržela všechno zboží uvedené na kupní smlouvě. Definitivním šokem bylo, když jí za několik dnů poštou přišla kopie úvěrové smlouvy na 14 000 Kč, jejíž splácení ji bude v konečném součtu stát více než 20 000 Kč.

 

Paní Marie, 68 let

Paní Marie uzavřela s obchodním zástupcem jednoho dodavatele energií dle jeho vyjádření "velmi výhodnou smlouvu" na dodávku elektřiny. Až po uplynutí lhůty pro odstoupení od smlouvy se dozvěděla, že smlouva není zdaleka tak výhodná, jak sliboval obchodní zástupce. Vzhledem k tomu, že smlouva byla uzavřena na dva roky, musí paní Marie (nechce-li se pouštět do nejistých sporů s novým dodavatelem) čekat na případné zvýšení ceny za elektřinu, které jí umožní smlouvu bez sankce zrušit a přejít k jinému dodavateli.

 

Na úvodní stránku

 

Přihlásit