Proč lidé podléhají

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Nejlepší prevencí problémů plynoucích z předváděcích akcí a podomního prodeje je na pozvání nereagovat, dealera nepouštět přes práh a rychle a rázně se s ním rozloučit.

Nevíte-li co s časem nebo se cítíte osamělí, poohlédněte se po jiných způsobech vyžití, na které nedoplatíte ztrátou peněz a zhoršením zdraví. I v menších městech působí kluby seniorů, které za příznivé ceny organizují opravdové výlety a zájezdy, kde se nejenom setkáte s vrstevníky, ale něčemu se i naučíte, něco uvidíte a něco zažijete.

Pokud naše varování nezabralo a vy byste přeci jen chtěli na předvádění jet, byť s předsevzetím, že určitě nic nepodepíšete, zkuste ještě zavčasu přemýšlet, co vás může potkat.

Maminka (88) pana Františka trpí bércovými vředy a je odkázána na jeho pomoc. Proto ho velmi udivilo, když jednoho dne našel v kuchyni krabici s biolampou. Vyprávěla mu, že u nich zazvonil pán, který tvrdil, že jí dokáže pomoci s její chorobou. Když jí ukázal obrázky lidí, jejichž nemoc skončila amputací, a tvrdil, že přístroj dokáže těmto důsledkům předejít, rozhodla se ho koupit. Podepsala jak kupní smlouvu, tak smlouvu úvěrovou. Pan František se sice pokusil jménem maminky od obou smluv odstoupit v zákonem stanovené 14denní lhůtě, prodejce ovšem odmítl odstoupení akceptovat s poukazem na to, že na kupní smlouvě je zaškrtnuto okýnko, dle kterého se předváděcí akce konala v jeho provozovně.

 

Apel na zdraví

Ve většině případů se od prodávajícího dozvíte, že jím nabízené zboží dokáže pozitivně ovlivnit zdravotní stav váš i vašich blízkých. Uslyšíte věty typu: "Chcete, aby vaše vnoučata trpěla ekzémy a alergiemi?" nebo "Vy už na tomhle světě nechcete být? Tak pro sebe něco udělejte, peníze nejsou všechno." a tak dále). Na slova o zdraví - jeho zlepšení či znovunabytí - slyší každý. A je jedno, zda se nabízejí hrnce, masážní přístroje, "léčebné" lampy či "zázračné" pilulky.

Necháme-li stranou hrnce a další vybavení domácnosti, které nepomohou a snad ani neublíží, zdviháme varovný prst nad zázračnými výrobky, které mají vyléčit kde co! Nevyléčí, ale naopak si můžete koledovat o zhoršení svého zdravotního stavu. V lepším případě si odvezete superpředražené potravinové doplňky vydávané za zázrak.

 

Vyhráli jste!

Pokud nezabere apel na zdraví, následuje většinou losování výherců dárků údajně za desetitisíce korun. Jejich získání ovšem závisí na dosti zásadní podmínce: nabízené zboží musí nejprve koupit!

I když nákupní ceny dárků se jako spotřebitel nedozvíte, jisté je, že budou činit pouze nepatrný zlomek deklarované hodnoty a vy je bohatě uhradíte v rámci kupní ceny zakoupeného výrobku.

 

Kocovina

Prodejci dobře vědí, že "kšefty" jdou lépe, jsou-li účastníci předváděcí akce trochu v náladě. Atraktivně vypadající výlet spojený s ochutnávkou burčáku či dokonce něčeho tvrdšího tak nemusí skončit jen bolehlavem, ale i velkým průvanem v peněžence. Obsah sklínek či štamprdlat budou - jak jinak - platit ti, kteří podepíšou kupní smlouvu.

 

Nátlak a agrese

Nezabere-li apel na zdraví, nezaberou-li dárky, mnohdy nastoupí nátlak a agrese. Zadržování občanských průkazů, urážky či bránění v návštěvě toalet jsou jen některé z jejich forem. Jste ochotni toto podstoupit?

 

Výhrůžky

Prodejce (a většinou ne jeden, ale minimálně dva) vás se zbožím často odvezou rovnou z akce domů. Fotoaparátem či kamerou si zdokumentuje váš domov a bude velmi dbát na to, aby vám to neuniklo. Pokud opadne vaše nadšení z předvádění a budete se zdráhat podepsat kupní smlouvu, začne na vás tlačit a vyhrožovat. Budete se bránit, když je prodejcem bezskrupulózní dvoumetrový chlápek, který ví přesně, kde bydlíte? Ze strachu podepíšete a necháte se i nafotit či natočit. Prodejce má v rukou všechny trumfy, kterými vás bude držet v šachu, kdybyste si to náhodou chtěli rozmyslet.

 

Na úvodní stránku

 

Přihlásit