Se změnou zákona se mění praktiky lichvářů

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.3.2013   

Od konce února je účinná novela zákona o spotřebitelském úvěru, která zakazuje používání směnek, nepřiměřeného zajištění nebo zpoplatněných linek ke sjednávání úvěrů. Někteří poskytovatelé zareagovali ihned, ale zakázané praktiky se stále objevují.

Nezákonné úvěry po telefonu

Věnujeme se nezákonným praktikám společností, které lákají na snadno dostupné úvěry po telefonu. Volající je však z běžného telefonního čísla přesměrován na telefonní linku s vysokým hovorným - účet za takový hovor se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun, přitom žádný úvěr poskytnut není.
Zákon o spotřebitelském úvěru použití těchto linek pro spotřebitelské úvěry v únoru 2013 zakázal, stále se však takové případy objevují.

Sledujeme vývoj a snažíme se o nápravu. Níže naleznete všechny články, které jsme této problematice věnovali.

  1. Společnost Maghera Royal bude čelit trestnímu řízení, operátoři mlčí
  2. Operátoři profitují z úvěrových podvodů
  3. Úvěr po telefonu? Desetitisíce za hovorné!
  4. Se změnou zákona se mění praktiky lichvářů

Inzerce v novinách je plná nabídek, které lákají na snadné a rychlé půjčky. Co se však stane, když na některé z čísel zavoláte? Ještě nedávno bylo rozšířenou praxí, že po pár úvodních slovech operátor odkázal na zpoplatněnou linku. Úvěruchtivý spotřebitel pak více zaplatil za telefon, než kdy dostal půjčeno. Takové praktiky zákon vůči spotřebitelům zakázal a lichváři se tedy formálně přeorientovali na drobné živnostníky. Zákon se totiž nevztahuje na podnikatele, a tak je jednoduché zeptat se volajícího, jestli má živnostenský list, a při kladné odpovědi dál pokračovat v jinak zakázaných praktikách.

Průzkum našeho časopisu objevil i bezplatné linky, které po chvíli vyzvánění odkážou automatickým hlasem na číslo se sazbou 95 korun za minutu. Společnost provozující linku jsme ihned nahlásili Asociaci provozovatelů mobilních sítí. Ta dohlíží na dodržování zákona a etického kodexu prémiových služeb. Naši právníci zároveň podali podnět České obchodní inspekci, která za používání zpoplatněných linek může udělit pokutu až do výše dvaceti miliónů korun. Stejnou pokutu může nově dostat i poskytovatel úvěru, který by jej chtěl zajistit směnkou nebo šekem. Směnky dodnes stojí za řadou spotřebitelských exekucí, protože pro laika není snadné bránit se proti uplatnění směnky u soudu.

Novela zakazuje, aby si věřitelé nepřiměřeně zajišťovali své pohledávky. Například by nemělo být možné, aby byla zastavena nemovitost v hodnotě stovek tisíc na desetitisícovou půjčku. Taková zástava by byla neplatná a Česká obchodní inspekce za ni může udělit až desetimiliónovou pokutu. Lichváři teď více než dříve podmiňují sepsání smlouvy přímo u notáře. Smlouva s tzv. doložkou přímé vykonatelnosti umožní, aby spory neřešil soud a dluhy vymáhal hned a přímo exekutor.


Přihlásit