Nesmyslný poplatek v autobazarech

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.2.2013   

Podnikatelé nesmějí uvádět informace o cenách tak, aby budily zdání, že je cena nižší. Některé autobazary příslušná ustanovení zákona vykládají svérázně a mimo uváděnou cenu vozu účtují další skryté poplatky. Časopis dTest nyní vyzval dva největší prodejce ojetých aut k nápravě. 

Praxe v autobazarech bývá často následující. Na webových stránkách prodejce je uvedena určitá cena a klienti oprávněně čekají, že stejná suma také odejde z jejich peněženek. Po potvrzení zájmu o vůz a uzavření kupní smlouvy je ovšem překvapí další účtovaný poplatek například za administrativu prodeje či za uzavření kupní smlouvy. Klienti poradenské linky dTestu pravidelně uvádějí, že po uzavření smlouvy jim byla účtována další částka v řádech několika tisíců, o které předtím nevěděli.

Časopis dTest minulý týden vyzval společnosti AAA Auto a Autocentrum ESA, aby o cenách informovaly transparentně a v souladu se zákonem a podobné poplatky odstranily ze svých ceníků. V tuto chvíli s oběma společnostmi komunikujeme a vysvětlujeme si stanoviska. Prodejce Auto ESA po našem upozornění již web částečně upravil, ale stále ne tak, aby byla ihned patrná konečná cena vozu.

Uváděné poplatky jsou skutečně nesmyslné a je to podobné, jako by si prodejna potravin účtovala zvlášť umístění zboží do regálu a markování na pokladně. Běžný servis a administrativa by měly být uvedeny v konečné ceně zboží.

Povinnost uvádět ceny transparentně, tedy tak, aby nevzbuzovaly zdání, že jsou ve skutečnosti nižší, ukládá podnikatelům zákon o ochraně spotřebitele. O administrativním poplatku se ovšem většina zákazníků autobazarů dozví až v provozovně. Pouze při důkladném průzkumu webových stránek některých prodejců lze zjistit, že ho zmiňují i ve svých obchodních podmínkách. 


Přihlásit