Ze světa vitamínů a minerálií: vitamín E

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2020 Obsah březnového dTestu

Publikováno v časopise 3/2013

Nadměrný příjem některých vitamínů i minerálních látek může narušit dobře vyvážený metabolismus, vzájemný poměr nejenom vitamínů a minerálií, ale i ostatních účastníků látkové výměny.

Medicína první poloviny

20. století vkládala do vitamínů velké naděje. V průběhu dalších desetiletí přehnaný optimismus částečně vyprchal a v některých směrech se dostavilo rozčarování. Příčina tkví hlavně v tom, že se „hospodaření“ s bioaktivními látkami řídilo chybnou taktikou podle zásady „čím více, tím lépe“ namísto tolikrát osvědčeného „všeho s mírou“. Ukázalo se, že „přiměřené“ množství zdraví prospěšného vitamínu nebo jiné bioaktivní substance se zpravidla vícenásobnou dávkou přiměřeně nezvyšuje. Taková úměra běžně nefunguje a může vést i k překvapivě nechtěným opačným výsledkům.

V našem seriálu se vám pokusíme podat informace, které přinesou užitek objektivní informovaností tak, jak to odpovídá stavu současné vědy.

 

Vitamín E

Vitamín E patří mezi antioxidační vitamíny a zasahuje do řady metabolických procesů. Jeho hlavní úlohou je ochrana organismu před poškozením volnými radikály. Chrání biologické membrány nervů a svalů, respektive celý kardiovaskulární systém před peroxidací. Dále působí preventivně proti nádorovému onemocnění zejména prostaty a chrání organismus před nežádoucími vlivy při léčení nádorového onemocnění zářením a chemoterapií. Pří-tomnost dalších antioxi- dantů tuto ochrannou činnost podporuje. Vitamín E se při této aktivitě sám oxiduje a do aktivní formy ho navrací vitamín C. Přispívá též k optimálnímu využití vitamínu A.

V tucích rozpustný vitamín E se vyskytuje ve formě osmi isomerů jak v rostlinných, tak živočišných zdrojích. Je obsažen v mléce, másle, mase (vepřovém, hovězím, játrech a ledvinách), rybách, vejcích, obilovinách (zejména v pšeničných klíčcích), zelenině, ovoci a ořechách. Nejbohatším zdrojem jsou rostlinné oleje.Přihlásit