Test alternativních pracích prostředků 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2013

Kromě používání běžných pracích prostředků jsou i jiné způsoby, jak lze prádlo vyprat nebo z něj odstranit skvrny. Jsou to všelijaká žlučová a jádrová mýdla v pevném i tekutém stavu, prací gely z mýdlových ořechů, ekologické nebo přírodní prostředky a mýdlové slizy. Porovnali jsme je s obyčejnou vodou i běžným pracím práškem, našli nejúčinnější metodu a k tomu zjistili několik zajímavostí z prádelenských kuloárů. Například že na pěnu můžete zapomenout.

U pracích prostředků jsme se v první řadě zaměřili na to nejdůležitější, jejich prací účinek neboli schopnost odstraňovat skvrny. Postupně jsme použili všechny typy alternativních pracích prostředků a našli nejúčinnější metodu. Běžné prací prostředky obsahují bělidla, která se postarají o to, aby prádlo bylo bílé. Zajímalo nás proto, jak to zvládnou přírodní prostředky.

Dále jsme zjišťovali, jak moc, nebo naopak málo jednotlivé prostředky znečišťují odpadní vodu a porovnali je s běžným „pracím práškem“. Možná tušíte, jak to dopadlo, ale z testu vyplynuly i jiné zajímavosti. Například, že některé typy prostředků škodí nejen životnímu prostředí, ale také vaší pračce.

Mimochodem víte, že lze k praní použít i jakýsi sliz?Přihlásit