Jak testujeme péči o prádlo

Jako testovací vzorky jsme použili čtyři standardní a čtyři přírodní typy špíny. Standardní zastupovaly takzvané Empa testovací materiály, kdy je na čistou bavlnu nanesena látka suplující určitý druh špíny – v našem případě to byly mastné saze, krev, kakao a červené víno. Borůvky, kečup, tráva a banán zastupovaly přírodní druhy špíny a na rozdíl od těch standardních byly naneseny jak na čistou bavlnu, tak na její směs s polyesterem (50 % bavlna, 50 % polyester). Před každým pracím cyklem se nechala špína na látce čtyři dny stárnout.

Prali jsme v běžné pračce Gorenje WA 1341 maximální náplní 5 kg. Vzorky obou skupin byly prány dohromady společně s balastem (neužitečným zatížením) na teplotu 40 °C. Použili jsme program pro normálně zašpiněné oblečení z polyesteru a polyamidu nebo pro kombinaci těchto látek s bavlnou. Buben pračky byl naplněn z poloviny, tedy 2,5 kilogramy prádla, a prací program trval bez předpírky 57 minut. Pro každý prací prostředek byl postup zopakován třikrát.

Po hlavním praní byla změřená hodnota pH vody v prací lázni a při posledním máchání a také hodnota TOC (celkový organický uhlík) – jinými slovy míra znečištění odpadní vody. Hodnota pH by se měla pohybovat mezi 6,5 a 9,5.

Po každém pracím cyklu byly testovací vzorky sušeny při pokojové teplotě. Prací účinek byl měřen spektrofotometrickou metodou po každém ze tří opakování, přičemž před každým měřením byly vzorky vystaveny standardním podmínkám podle normy ISO 139:2005.

Přihlásit