dTest: Vrabčí hnízdo místo účesu? Reklamujte!

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 18.2.2013   

Křivý účes, oranžová barva namísto požadované blond či vypadávající prodloužené vlasy. Pokud zákazníci natrefí na nezkušeného či neschopného kadeřníka, nemusí si nechat nevzhledný výsledek jeho práce líbit.

Každý zákazník má právo reklamovat účes, který neodpovídá jeho požadavkům. Výhrady by měl uplatnit co nejdříve, tedy ihned po dokončení práce kadeřníkem a před jejím zaplacením. „Podle povahy vady je pak možné v prvé řadě žádat bezplatnou nápravu,“ vysvětluje vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený a dodává: „Není-li možné nedostatek odstranit, zákazník má právo požadovat slevu z ceny.“

Na výsledné podobě účesu je třeba se shodnout již na počátku návštěvy. „Ideální je kadeřníkovi podrobně vysvětlit, jakou má zákazník představu. Pokud je možné doplnit ji obrázky, je to vhodnější pro přesnou znalost tvaru a odstínu účesu,“ říká Lukáš Zelený. I samotný tvůrce by se měl vyjádřit, zdali výsledek bude odpovídat představě klientky či klienta, zejména s ohledem na kvalitu a původní barvu vlasů.

Už v okamžiku vytváření účesu je na místě kontrola a kdykoliv má klient pocit, že se jeho představa rozchází s vytvářeným výsledkem, měl by zasáhnout. Pokud není zákazník spokojen s výkonem kadeřníka, může kdykoliv využít svého zákonného práva odstoupit od smlouvy o dílo, kterou v nepsané formě s kadeřníkem uzavírá. „V takovém případě je povinností klienta zaplatit práce do té doby již vykonané,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Jiná situace nastává, pokud dojde například ke škodě na klientově majetku (zabarvení oděvu) či na zdraví (vypadávání vlasů či nechtěné střihnutí). V takovém případě má zákazník právo na finanční kompenzaci. „Pro vyčíslení skutečné škody je nezbytné vše řádně zdokumentovat, případně kontaktovat podle potřeby i lékaře či soudního znalce, z jejichž zprávy může vycházet soud v následujícím sporu,“ uzavírá Zelený.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Nikola Švábová, svabova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit