Internetoví prodejci textilu porušují zákon

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.2.2013   

Průzkum v českých e-shopech prodávajících textil přinesl velmi nepříznivé výsledky. Pouze tři z padesáti prodejců splňují zákonné požadavky na označování zboží a správnost informací. Ostatní obchodníci spotřebitelům potřebné informace nedodávají.

Častým prohřeškem internetových prodejců je používání zkratek či jen obchodních názvů textilních vláken. Právní předpisy stanovují, jak označovat materiálové složení textilního zboží a informovat o jeho údržbě. S tím souvisí mimo jiné i používání schválených názvů vláken. Ty však nezní příliš atraktivně, a tak je prodejci nahrazují obchodními názvy. Ovšem to je chyba, které se dopouští nejen prodejci, ale i sami výrobci a jejich zástupci, pokud spolu s komerčním označením současně neuvádějí i předepsaný název. 

Zboží v internetovém obchodu si nelze předem prohlédnout, tedy ani přímo zjistit informace, jak se o ně starat. Zákon o ochraně spotřebitele ukládá prodejcům povinnost uvést údaje o způsobu údržby. E-shopy však povinnost ignorují nebo se ji snaží splnit zcela nevyhovujícím způsobem. Jeden z prověřovaných prodejců například odkazoval na pokyny na štítku. Jenže ten zákazník uvidí, teprve až mu zboží přijde domů. Uvedené řešení nemůže v internetovém prodeji obstát.

Spotřebitelé, kteří si chtějí koupit oblečení na internetu, mají často obavy, že jim nebude vyhovovat velikost. Textilní zkušební ústav při průzkumu odhalil, že jen u tří obchodů z deseti odpovídají informace o velikosti normám. U 30 procent subjektů neodpovídají rozsahy velikostí platným normám a 40 procent obchodů rozsah velikostí vůbec neuvádí. To jistě nemůže posílit důvěru v nákup tohoto zboží na internetu. Zboží je sice možné vrátit, ale čas a náklady s tím spojené často odrazují.

Podrobnosti a další poznatky o prodeji textilního zboží na internetu budou prezentovány na semináři „Aspekty elektronického prodeje textilu“, který proběhne v pondělí 18. 2. 2013 v rámci veletrhu Styl na brněnském výstavišti. 


Přihlásit