Aktuální dotazy z právní poradny dTestu

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Jaké náklady máte hradit při převozu zboží do servisu v záruční době? Lze něco podniknout s propadnutým slevovým voucherem? A co si počít, když chceme odstoupit od spotřebitelského úvěru.

•    Uložte si do telefonu číslo poradenské linky dTestu 299 149 009. Každý všední den od 9 do 17 hodin jsou vám k dispozici naši poradci.
•    Setkáte-li se při nákupu, reklamaci či v jiné situaci s problémem, se kterým si nevíte rady, a je všední den mezi 9. a 17. hodinou, volejte hned.
•    Potřebujete-li vyřešit složitější problém, mějte po ruce všechny písemnosti (např. účtenku, smlouvu, záruční list), připravte si stručné shrnutí problému, aby se náš poradce mohl v dané věci rychle zorientovat a poradit vám, jak postupovat.


Dobrý den, minulý týden jsme si vybrali ojetý vůz a kupní cenu jsme se rozhodli hradit spotřebitelským úvěrem. Prodejce nám říkal, že podmínky úvěru jsou velice výhodné. Doma po jejich důkladném pročtení jsme se ovšem přesvědčili o opaku. Výrazně bychom úvěr přeplatili. Je možné takto nevýhodnou smlouvu zrušit? Jana K.

Zákon umožňuje písemně odstoupit od úvěrové smlouvy i bez nutnosti uvádět důvod, a to ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření. Úvěrová společnost poté má nárok na vrácení již zaplacené ceny vozu, včetně úroku za období od čerpání úvěru do vrácení celé jistiny, a to do 30 dnů od odeslání odstoupení.


S manželem jsme si k Vánocům pořídili novou pračku. Objednali jsme ji přes internet a ještě před svátky nám ji přivezli a zprovoznili. Nový rok však začal tím, že pračka přestala prát. Po telefonické domluvě s prodejcem přijel technik, který však ke zjištění problému potřebuje pračku důkladně prohlédnout, a to jinde než v servisu neudělá. Prodejce oznámil, že náklady dopravy musíme uhradit. Je to pravda? Petr V.

Spotřebiteli by v souvislosti s reklamací neměly vzniknout žádné náklady. Je naopak povinností prodávajícího zjistit a odstranit vady bezplatně a na své náklady. A pokud by i přesto měl spotřebitel nějaké nutné výdaje, má právo žádat po prodávajícím jejich náhradu.


Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je nějaká právní možnost vrácení peněz u propadlého slevového voucheru? Lukáš K.

Pokud tato možnost neplyne z podmínek sjednaných s prodejcem voucheru (např. z všeobecných obchodních podmínek), což není pravděpodobné, nárok na vrácení peněz z důvodu propadnutí (předpokládáme, že tím máte na mysli neuplatnění slevy včas) v zákoně oporu nemá.
 

Přihlásit