Víme, co české spotřebitele trápí nejvíce

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Časopis dTest zorganizoval v lednu všelidové hlasování, aby zjistil, co je nejvíc trápí a jaká je situace spotřebitelů v České republice. Na výběr měli sedm kategorií potenciálních problémů. A jaké jsou výsledky? 

Za nejpalčivější spotřebitelský problém označili respondenti bez váhání kvalitu a bezpečnost potravin (57 % žen a 43 % mužů). To se ostatně projevuje i ve výsledcích našich testů. Nálezy pesticidů v černých čajích, insekticidní přípravek DDT v olivovém oleji, káva s rezidui jedovatých plísní či mražené filety, u kterých platíme především za vodu - mluví za vše.

Podle manažera testování a redaktora časopisu dTest Václava Beneše plánuje dTest i nadále zařazovat pravidelné testy potravin a prověřovat tak kvalitu na pultech českých obchodů. V současnosti jsou připravovány například testy tavených sýrů či uzenin. Také další články a reportáže by se měly potravinám věnovat.

Také dalším problematickým kategoriím se dTest nyní věnuje zvýšenou měrou. V oblasti služeb a poplatků bank je v současné době aktuální kampaň za zrušení poplatků za vedení úvěrů. Cenám energií se věnují nejen články, ale také například kalkulátor cen elektřiny domácností. Další srovnávače cen v této oblasti budou zprovozněny v průběhu roku 2013.

Hlasování se zúčastnilo bezmála 26 tisíc respondentů.

PROBLEMATICKÁ OBLAST: JE ZÁVAŽNÝM PROBLÉMEM PRO:
  Kvalita a bezpečnost potravin 57 %
  Ceny energií a nabídky jejich různých dodavatelů 12 %
  Služby a poplatky bank a dalších finančních institucí 10 %
  Nekalé praktiky obchodníků 8 %

  Služby a poplatky telefonních a internetových operátorů

6 %
  Nebezpečné výrobky a hračky 5 %

  Obchodní podmínky a problémy s reklamací

2 %

Přihlásit