E-shopy s alkoholem porušují zákon

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.2.2013   

Drtivá většina e-shopů prodávajících alkoholické nápoje porušuje podle našeho průzkumu zákon. Nezabraňují totiž dostatečně tomu, aby se alkohol dostal do rukou dětem či mladistvým.

Prodej alkoholu mladistvým představuje zásadní problém, který není radno podceňovat. Proto opakovaně provádíme průzkumy a na možné nebezpečí upozorňujeme. Aktuálně jsme prověřili 22 českých e-shopů.

Podle zákonné úpravy platí, že „zásilkový prodej a veškeré další formy prodeje, při kterých není možné ověřit věk kupujícího, jsou zakázány.“ Z tohoto ustanovení jasně vyplývá, že v případě nemožnosti prokazatelné kontroly věku zákazníka se jedná o nezákonný prodej alkoholických nápojů. Zákon současně uvádí, že prodávající poruší své povinnosti, pokud alkoholický nápoj prodá způsobem, u kterého není možné ověřit věk kupujícího – za toto porušení mu pak hrozí sankce až do výše 50 tisíc korun.

Doplňkových možností ochrany se potom nabízí více. E-shopy by měly ideálně informovat o minimálním povinném věku zákazníků ve svých obchodních podmínkách. Toto kritérium nesplnily tři z prověřovaných subjektů, naopak 19 z nich tuto základní informaci podává. Pozitivní je, že většina z obchodů si vyhrazuje možnost stornovat objednávku či nepředat zboží v případě nesplnění podmínky věku na straně kupujícího. Jak jej ale v praxi ověří, je otázkou.

Horší situace nastává u dotazů na věk kupujícího před vstupem na stránky s nabídkou alkoholických nápojů. Tuto kontrolu nevyužívá celých 14 z 22 e-shopů. Upozorňovat na zákaz prodeje alkoholu dětem či mladistvým lze i běžným textem při prohlížení stránek. Činí tak ovšem pouze 10 prověřovaných e-shopů. Těsně před odesláním objednávky pak varuje mladistvé před nákupem jenom 14 obchodů.

V uvedeném průzkumu nejlépe skončily e-shopy Nakup.itesco.cz a Potravinydomu.cz, které přinášejí vysoký standard přijatých opatření k zabránění prodeje alkoholických nápojů mladistvým. Zmíněné internetové obchody splnily všechna kritéria průzkumu včetně nejdůležitějšího opatření, kterým je rozvoz alkoholických nápojů. Touto cestou totiž lze jednoduše kontrolovat věk kupujícího.

I výsledky tohoto průzkumu ukazují, že provozovatelé e-shopů nabízejících alkohol mnohdy nedostatečně postupují proti prodeji svého zboží dětem a mladistvým. Problém lze přitom řešit hned dvěma způsoby. Věk zákazníka mohou kontrolovat buď při předávání zboží, nebo v lepším případě ještě před samotným odesláním objednávky. Výhodou druhé varianty jsou výrazně nižší nároky na distribuci.

Řešením uvedené situace je služba MojeID, která umožňuje ověřit identitu uživatele, tedy i jeho věk. Tuto službu poskytuje správce národní domény CZ sdružení CZ NIC, je zdarma a čeští uživatelé se díky ní mohou přihlašovat na různé internetové stránky a k různým webovým službám s jedním párem identifikačních údajů (uživatelské jméno a heslo). Přihlášení podporuje v současnosti více než 7 500 internetových služeb v České republice.


Přihlásit