dTest: E-shopy s alkoholem porušují zákon

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Vydáno: 13.2.2013   

Drtivá většina e-shopů prodávajících alkoholické nápoje porušuje podle průzkumu časopisu dTest zákon. Nezabraňují totiž dostatečně tomu, aby se alkohol dostal do rukou dětem či mladistvým.

Prodej alkoholu mladistvým představuje zásadní problém, který není radno podceňovat. Časopis dTest proto provádí opakované průzkumy a na možné nebezpečí upozorňuje. Aktuálně bylo prověřeno 22 českých e-shopů.

Podle zákonné úpravy platí, že „zásilkový prodej a veškeré další formy prodeje, při kterých není možné ověřit věk kupujícího, jsou zakázány.“ „Z tohoto ustanovení jasně vyplývá, že v případě nemožnosti prokazatelné kontroly věku zákazníka se jedná o nezákonný prodej alkoholických nápojů,“ zdůrazňuje vedoucí poradny časopisu dTest Lukáš Zelený. Zákon současně uvádí, že prodávající poruší své povinnosti, pokud alkoholický nápoj prodá způsobem, u kterého není možné ověřit věk kupujícího – za toto porušení mu pak hrozí sankce až do výše 50 tisíc korun.

Doplňkových možností ochrany se potom nabízí více. E-shopy by měly ideálně informovat o minimálním povinném věku zákazníků ve svých obchodních podmínkách. Toto kritérium nesplnily tři z prověřovaných subjektů, naopak 19 z nich tuto základní informaci podává. Pozitivní je, že si navíc také většina z obchodů vyhrazuje možnost stornovat objednávku či nepředat zboží v případě nesplnění podmínky věku na straně kupujícího. Jak jej ale v praxi ověří, je otázkou.

„Horší situace nastává u dotazů na věk kupujícího před vstupem na stránky s nabídkou alkoholických nápojů,“ říká Lukáš Zelený a upřesňuje: „Tuto kontrolu nevyužívá celých 14 z 22 e-shopů.“ Upozorňovat na zákaz prodeje alkoholu dětem či mladistvým lze i běžným textem při prohlížení stránek. Činí tak ovšem pouze 10 prověřovaných e-shopů. Těsně před odesláním objednávky pak varuje mladistvé před nákupem jenom 14 obchodů.

V uvedeném průzkumu nejlépe skončily e-shopy Nakup.itesco.cz a Potravinydomu.cz, které přinášejí vysoký standard přijatých opatření k zabránění prodeje alkoholických nápojů mladistvým. Zmíněné internetové obchody splnily všechna kritéria průzkumu včetně nejdůležitějšího opatření, kterým je rozvoz alkoholických nápojů. Touto cestou totiž lze jednoduše kontrolovat věk.

"I výsledky tohoto průzkumu ukazují, že provozovatelé e-shopů nabízejících alkohol mnohdy nedostatečně postupují proti prodeji svého zboží dětem a mladistvým. Problém lze přitom řešit hned dvěma způsoby. Věk zákazníka mohou kontrolovat buď při předávání zboží, nebo v lepším případě ještě před samotným odesláním objednávky. Výhodou druhé varianty jsou výrazně nižší nároky na distribuci. Řešením uvedené situace je služba MojeID, která umožňuje ověřit identitu uživatele, tedy i jeho věk," říká Ondřej Písek ze sdružení CZ.NIC, které tuto službu provozuje v České republice již od roku 2010.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Nikola Švábová, svabova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Službu mojeID poskytuje správce národní domény CZ, sdružení CZ NIC. Moje ID je zdarma a čeští uživatelé se díky němu mohou přihlašovat na různé internetové stránky a k různým webovým službám s jedním párem identifikačních údajů (uživatelské jméno a heslo). Přihlášení přes mojeID podporuje v současnosti více než 7 500 internetových služeb v České republice.


Přihlásit