Jaký je původ potravin? Informace často chybí

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 31.1.2013   

Informace o původu potravin je důležitá pro sedmdesát procent spotřebitelů. Ukázal to průzkum Evropské spotřebitelské organizace BEUC provedený v několika evropských zemích. Přesné informace ale zpravidla spotřebitelé postrádají.

Informace, že potravina pochází z EU, ze země mimo EU, či v krajním případě „ze zemí EU a mimo EU“ není dostačující pro 90 procent dotázaných spotřebitelů. Původ potravin je pro spotřebitele dokonce významnějším kritériem pro výběr výrobku než vzhled či výživová hlediska. Pro zákazníky je velmi důležité uvedení této základní informace především u masa, mléka, ryb, ovoce a zeleniny. Označení „ze zemí EU a mimo EU“ nám v podstatě říká, že potravina pochází z této planety.

Údaje o preferencích při nákupu potravin vyplývají z průzkumu organizace BEUC, který byl proveden ve čtyřech evropských zemích – Polsku, Švédsku, Francii a Rakousku. Mimo oficiální průzkum se dotazování zúčastnilo téměř dva tisíce českých spotřebitelů v anketě časopisu dTest. Za významnou považuje informaci o původu potravin 89 procent z nich. Chuť a čerstvost potravin však pro ně stále zůstává důležitějším kritériem. Cena, která je pro české občany typickým lákadlem, je podstatná pro 70 procent respondentů.

Označení země původu je pro zákazníky důležité z různých důvodů. Významnou roli hraje kvalita a bezpečnost výrobků; pochází-li potravina ze vzdálenější země, objevují se rovněž obavy o její čerstvost. Výrobci ovšem zpravidla nemusejí konkrétní zemi uvádět, a postačuje tak právě poněkud vágní označení typu „ze zemí EU“.

Současné nastavení pravidel pro značení potravin nepovažujeme za dostačující. V polovině prosince  2014 by mělo přijít zlepšení v podobě povinného označení země původu nejen na hovězím, ale také na vepřovém, drůbežím, kozím, skopovém mase i na mléku.

Přihlásit