Jaké nádobí do mikrovlnné trouby?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 9/2008

K vaření v mikrovlnné troubě se doporučují nádoby kulaté a oválné, spíše nízké a široké než vysoké a úzké. Čím širší je nádoba, tím větší je její povrch.

Sklo:  dobře propouští mikrovlny. Pro přípravu jídel je ideální nádobí z varného skla. Sklenice a láhve z běžného skla lze použít pro krátkodobý ohřev; nepoužívají se pro vaření či pečení, neboť mohou přenosem tepla z potraviny prasknout.

Do trouby nepatří jemné sklo (hrozí prasknutí), olovnatý křišťál a sklo zdobené dekorem s obsahem kovů, např. zlato, stříbro (ty mohou při použití jiskřit).

Porcelánové stolní nádobí: dobře propouští mikrovlny a je vhodné pro ohřev jídla.
Do trouby nepatří porcelánové stolní nádobí zdobené dekorem s obsahem kovů (jiskření).

Keramika: nesmí vykazovat praskliny nebo trhliny a měla by být glazovaná.
Neglazované keramické nádobí přijímá vlhkost, ohřívá se a může prasknout.

Umělohmotné nádobí: lze použít pro přípravu pokrmů, zaručuje-li jeho výrobce teplotní stálost (piktogram mikrovln či slovní uvedení vhodnosti použití do mikrovlnných trub, včetně uvedení teploty; zpravidla do +140 °C). Nádobí, které má sloužit jak pro zmrazování, tak i rozmrazování a ohřívání či vaření pokrmů, musí být opatřeno piktogramem zmrazení (nebo slovní informací) s uvedením teploty (zpravidla do -40 °C).
Nádobí, u kterého chybí deklarovaný způsob použití, se může v mikrovlnné troubě deformovat i roztavit.

Hliníkové misky: hotová jídla zakoupená v hliníkových miskách lze v nich i ohřívat.

Misky nesmí být vyšší než 2 až 3 centimetry, musí se z nich buď odstranit hliníková „poklice“ nebo se „poklice“ musí propíchat a nesmí dojít k jejich kontaktu se stěnami trouby (udávaná bezpečná vzdálenost 2 až 2,5 cm).

Kovové nádobí, dřevěné mísy: nejsou pro mikrovlnné trouby vhodné!

Ostatní: výrobky z papíru lze použít jen na krátké ohřívání. U fólií z umělých hmot nesmí chybět doporučení jejich výrobce pro použití v mikrovlnné troubě.


Přihlásit