dTest: Jaký je původ potravin? Informace často chybí

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 31.1.2013   

Informace o původu potravin je důležitá pro sedmdesát procent spotřebitelů. Ukázal to průzkum Evropské spotřebitelské organizace BEUC provedený v několika evropských zemích. Přesné informace ale zpravidla spotřebitelé postrádají.

Informace o tom, že potravina pochází z EU, ze země mimo EU, či v krajním případě „ze zemí EU a mimo EU“ není dostačující pro 90 procent dotázaných spotřebitelů. Původ potravin je pro spotřebitele dokonce významnějším kritériem pro výběr výrobku než vzhled či výživová hlediska. „Pro zákazníky je velmi důležité uvedení této základní informace především u masa, mléka, ryb, ovoce a zeleniny,“ říká vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený a dodává: „Označení „ze zemí EU a mimo EU“ nám v podstatě říká, že potravina pochází z této planety.“

Údaje o preferencích při nákupu potravin vyplývají z průzkumu organizace BEUC, který byl proveden ve čtyřech evropských zemích – Polsku, Švédsku, Francii a Rakousku. Mimo oficiální průzkum se dotazování zúčastnilo téměř dva tisíce českých spotřebitelů v anketě časopisu dTest. „Za významnou považuje informaci o původu potravin 89 procent z nich. Chuť a čerstvost potravin však pro ně stále zůstává důležitějším kritériem. Cena, která je pro české občany typickým lákadlem, je podstatná pro 70 procent respondentů,“ shrnuje výsledky ankety Lukáš Zelený.

Označení země původu je pro zákazníky důležité z různých důvodů. Významnou roli hraje kvalita a bezpečnost výrobků; pochází-li potravina ze vzdálenější země, objevují se rovněž obavy o její čerstvost. Výrobci ovšem zpravidla nemusejí konkrétní zemi uvádět a postačuje tak právě poněkud vágní označení typu „ze zemí EU“. „Současné nastavení pravidel pro značení potravin nepovažujeme za dostačující,“ říká Lukáš Zelený a připomíná: „V polovině roku 2014 by mělo přijít zlepšení v podobě povinného označení země původu u pěti druhů masa a na mléce.“

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Nikola Švábová, svabova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit