Jak vybrat žehličku a parní generátor

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.3.2024

Výrobci na nás každoročně chrlí nové a nové modely napařovacích žehliček a parních generátorů. V nabídce jsou na jedné straně poměrně levné žehličky, na druhé straně jim konkurují i několikanásobně dražší parní stanice (neboli generátory). Oba typy žehlicích přístrojů mají své plusy a mínusy.

Zatímco pořizovací ceny žehliček jdou od několika set do pár tisíc korun, částky, které dáte za parní generátory, dosahují často poměrně astronomických výšin. Podle čeho žehličky vybírat a jaké parametry naopak nebrat v úvahu? Snad vám jako odpověď poslouží náš tradiční nákupní průvodce.

Parní generátor: bojler, nebo atmosféra?

Na trhu jsou dva typy parních generátorů (parních stanic). První obsahuje bojler, který je pod tlakem, a vodu do něj tak nelze libovolně během žehlení dolévat. Do relativně velkého bojleru se doplňuje voda před zahájením žehlení. Samotné žehlení s napařováním pak může začít, až když se všechna voda zahřeje. Bojlerovým typům parních stanic sice trvá počáteční zahřívání déle, avšak během zhruba hodinového žehlení do nich už není třeba vodu dolévat. Druhý typ využívá atmosférického tlaku, někdy se také nazývá jako nezávislý parní generátor. Jeho nádržka je menší, a tak vodu rychleji zahřeje. Tu pak lze doplňovat průběžně podobně jako do napařovací žehličky, ovšem není potřeba to dělat tak často.

Žehlička: rychlejší a skladnější

Napařovací žehlička naopak nevyžaduje žádné dlouhé zahajovací procedury. Její rozměry kladou menší nároky na skladování – může tak být kdykoli po ruce. Vhod přijde tam, kde se žehlí často a po menších dávkách. Menší nádrž na vodu totiž vyžaduje při delším žehlení častější dolévání, což může výsledný čas strávený u žehlicího prkna lehce prodloužit. V konečném důsledku tak může žehlení na čas spolu s velkou hromadu oblečení zvládnout rychleji parní stanice, která pomalejší rozjezd dožene vyšším výkonem. Její hlavní výhodou je vyšší napařování a možnost žehlení prádla ve více vrstvách na jednou.

Žehlení bez nastavení teploty

Klasická napařovací žehlička nabízí několik úrovní nastavení teploty. Většinou se volí pomocí otočného kolečka umístěného pod rukojetí. Místo konkrétních stupňů Celsia se obvykle používá systém teček (od jedné do tří) nebo se volí dle typu žehleného materiálu.

V posledních letech se však stále častěji setkáváme s žehličkami a generátory bez nastavitelného termostatu. Tyto modely nemají regulaci teploty a umožňují žehlit jakékoliv prádlo bez nutnosti její změny. Dle výrobců můžete libovolně přecházet mezi různými materiály, aniž byste je spálili nebo nedokázali adekvátně vyžehlit. Tyto žehličky totiž udržují konstantní nižší teplotu a v kombinaci s ideálním množstvím páry žehlí hedvábí, bavlnu i len. Z některých tvrzení by se mohlo zdát, že přístroje samy inteligentně přizpůsobují teplotu jednotlivým kusům oblečení. V praxi ale žehlí při stejné teplotě a ke kvalitnímu výsledku si pomáhají produkcí páry. Její množství je většinou řízeno automaticky, ale někdy se upravuje ručně.

Jako první s tímto systémem přišla společnost Philips, dnes jej však nabízejí i další značky. Obzvlášť populární je u parních generátorů. Z našich testů není patrné, že by tato technologie vedla k výrazně lepším či k výrazně horším výsledkům žehlení.

Množství páry

Pozor na to, výrobcem deklarovaný údaj se většinou vztahuje k režimu maximální teploty a největšího výdeje, což v praxi z valné části nevyužijete. Tento údaj tedy berte raději s rezervou. Navíc, jak se v našem testování ukázalo, pára žehlení sice usnadňuje, na konečný výsledek má ale jen částečný vliv. 

Délka kabelu

Doporučujeme dobře si promyslet, kde budete žehlit nejčastěji. Pokud máte malý byt a žehlení musíte odbývat kupříkladu na stole, od něhož je to k zásuvce daleko, věnujte pozornost délce kabelu. U většiny žehliček je minimálně dvoumetrový, rekordmani pak měří kolem tří metrů.

Hmotnost

Vezměte v potaz, jak často se žehlení věnujete. Pokud třeba i několik hodin týdně, nepodceňte hmotnost žehličky. Sice se zdánlivě nijak výrazně neliší, při dlouhém žehlení je však znát každých sto gramů navíc.

Žehlicí deska

Kvalitní žehlicí deska zaručí, že bude žehlička po látce jemně klouzat a nepoškrábe se při prvním kontaktu s tvrdým knoflíkem. I tak je však důležité, abyste s ní zacházeli opatrně a vyhýbali se kovovým částem na oblečení. Pokud desku poškrábete (například zipem, cvočky nebo různými knoflíky), oblečení se k ní může začít lepit a tím pádem ničit. Lépe odolávají poškrábání smaltované a keramické desky, které mají obecně i nejlepší skluz. Někteří výrobci udávají své vlastní názvy pro označení materiálu žehlicí desky a střeží si jejich složení pod rouškou výrobního tajemství. V zásadě však jde o jeden z používaných typů: teflon, smalt, keramika, eloxovaný hliník nebo nerez. Ten bývá „vylepšen“ použitím dalších materiálů, jež mohou (ale nemusí) přispět k větší kvalitě žehlení.

Vodní kámen

Aby přístroj dlouho sloužil, vyžaduje pravidelnou údržbu. A žehlička nebo parní generátor není výjimkou. Jejich největším nepřítelem je vodní kámen, který vzniká důsledkem tvrdé kohoutkové vody. Jak dokazují výsledky našeho testu, zanesení vodním kamenem se přímo odráží na množství odpařené vody. Výrobci vybavují žehličky i generátory systémy na změkčování vody a zařízeními k čištění nánosů vodního kamene. K nim patří odvápňovací tlačítka nebo ventily, které pracují tak, že jejich spuštěním/vytažením vyteče studená voda na rozpálené topné těleso žehličky a vznikne parní šok, který rozbije usazeniny. Ty pak z žehličky vypadají. Parní stanice a některé žehličky jsou vybaveny kazetou, sběračem nebo tyčinkou na zachycování vodního kamene. Osvědčenou metodou, navíc šetrnou k vaší peněžence, je pak čištění octovou vodou.

Automatické vypnutí

Některé žehličky i parní generátory nabízejí šikovnou funkci, která zajistí, že se přístroj po delším nepoužívání přepne do úsporného režimu. Zároveň se dokáže sám vypnout ve chvíli, kdy dojde k jeho převrácení na stranu nebo leží bez hnutí ve vodorovné poloze na žehlicí ploše nebo oblečení. Parní stanice potom umí automaticky vypnout výdej páry (po delším časovém intervalu bez používání), samotnou žehličku však vypnout nedokážou.

Příkon

V současné době mají žehličky i parní generátory většinou dostatečně vysoký příkon. Ten je důležitý pro snadné žehlení. Pro jistotu připomeneme, že spodní hranice příkonu by se neměla dostat pod 1300 wattů. V aktuálním testu narazíte na přístroje se spodní hranicí na 2200 W.

Databáze testovaných výrobků

Žehličky a parní generátory (141 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2024


Přihlásit