Jak vybrat žehličku a parní generátor

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 22.2.2021

Výrobci na nás každoročně chrlí nové a nové modely napařovacích žehliček a parních stanic. V nabídce jsou na jedné straně poměrně levné žehličky, na druhé straně jim konkurují i několikanásobně dražší parní stanice. Oba typy žehlicích přístrojů mají své plusy a mínusy.

Zatímco pořizovací ceny žehliček jdou od několika set do pár tisíc korun, částky, které dáte za parní stanice, dosahují často poměrně astronomických výšin. Podle čeho žehličky vybírat a jaké parametry naopak nebrat v úvahu? Snad vám jako odpověď poslouží náš tradiční nákupní průvodce.

Bojler, nebo atmosféra?

Na trhu jsou dva typy parních stanic (parních generátorů). První obsahuje bojler, který je pod tlakem, a vodu do něj tak nelze libovolně během žehlení dolévat. Do relativně velkého bojleru se doplňuje voda před zahájením žehlení. Samotné žehlení s napařováním pak může začít, až když se všechna voda zahřeje. Bojlerovým typům parních stanic sice trvá počáteční zahřívání déle, avšak během zhruba hodinového žehlení do nich už není třeba vodu dolévat. Druhý typ využívá atmosférického tlaku, někdy se také nazývá jako nezávislý parní generátor. Jeho nádržka je menší, a tak vodu rychleji zahřeje. Tu lze pak doplňovat průběžně podobně jako do napařovací žehličky. 

Rychlejší a mrštnější

Napařovací žehlička naopak nevyžaduje žádné dlouhé zahajovací procedury. Její rozměry navíc umožňují snadnější manipulaci i menší nároky na skladování – může tak být kdykoli po ruce. Vhod přijde tam, kde se žehlí často a po menších dávkách. Menší nádrž na vodu totiž vyžaduje při delším žehlení častější dolévání, což může výsledný čas strávený u žehlicího prkna lehce prodloužit. V konečném důsledku tak může žehlení na čas spolu s velkou hromadu oblečení zvládnout rychleji parní stanice, která pomalejší rozjezd dožene vyšším výkonem. Její hlavní výhodou je vyšší napařování a možnost žehlení prádla ve více vrstvách na jednou.

Žehličky v průměru za 1200 korun

Prodej žehliček na českém trhu klesá – meziroční srovnání výsledků obchodního panelu GfK za první polovinu letošního roku ukázalo na pokles poptávky o 2 %, tržby se snížily o 6 %. Pokles prodejů zaznamenala většina typů – napařovací i suché žehličky a rovněž žehlicí systémy – výjimkou byly pouze cestovní žehličky. Těch se prodalo o polovinu více než v první polovině minulého roku, nicméně z celkového objemu prodeje žehliček odpovídaly za 7 %. Největší podíl zaujímaly napařovací žehličky (84 %), které se v období od ledna do června tohoto roku prodávaly v průměru za 1000 Kč. Žehlicí systémy představovaly 6 % objemu trhu, kupující byli ochotni za ně zaplatit průměrně o 250 Kč více než před rokem, tedy celkem 5300 Kč, nicméně jejich prodej se meziročně snížil o necelých 10 %.

Z pohledu materiálu žehlicí plochy vedly na trhu výrobky s keramikou, které pokryly 55 % celkové poptávky, ale právě tento sortiment v meziročním srovnání ztrácel. Prodej naopak narostl u žehliček s jiným potahem než keramikou, které zajistily zhruba třetinu celkové poptávky za první polovinu letošního roku, a dále se zvýšil u sortimentu s nerezem či hliníkem.

 Zdroj: GfK Market Insights, obchodní panel

Množství páry

Pozor na to, výrobcem deklarovaný údaj se většinou vztahuje k režimu maximální teploty a největšího výdeje, což v praxi z valné části nevyužijete. Tento údaj tedy berte raději s rezervou. Navíc, jak se v našem testování ukázalo, pára žehlení sice usnadňuje, na konečný výsledek má ale jen částečný vliv. Dobré hodnocení v testu výdeje páry dostaly ty modely, které vyprodukovaly kolem 30 gramů páry za minutu. Nejlepší výsledky pak získaly přístroje s 40 g/min nebo více. 

Délka kabelu

Doporučujeme dobře si promyslet, kde budete žehlit nejčastěji. Pokud máte malý byt a žehlení musíte odbývat kupříkladu na stole, od něhož je to k zásuvce daleko, věnujte pozornost délce kabelu. U většiny žehliček je minimálně dvoumetrový, rekordmani pak měří kolem tří metrů.

Hmotnost přístroje

Vezměte v potaz, jak často se žehlení věnujete. Pokud třeba i několik hodin týdně, nepodceňte hmotnost přístroje. Sice se zdánlivě nijak výrazně neliší, při dlouhém žehlení je však znát každých sto gramů navíc.

Žehlicí deska

Kvalitní žehlicí deska zaručí, že bude žehlička po látce jemně klouzat a nepoškrábe se při prvním kontaktu s tvrdým knoflíkem. I tak je však důležité, abyste s ní zacházeli opatrně a vyhýbali se kovovým částem na oblečení. Pokud desku poškrábete (například zipem, cvočky nebo různými knoflíky) oblečení se k ní může začít lepit a tím pádem ničit. Lépe odolávají poškrábání smaltované a keramické desky, které mají obecně i nejlepší skluz. Někteří výrobci udávají své vlastní názvy pro označení materiálu žehlicí desky a střeží si jejich složení pod rouškou výrobního tajemství. V zásadě však jde o jeden z používaných typů: teflon, smalt, keramika, eloxovaný hliník nebo nerez. Ten bývá „vylepšen“ použitím dalších materiálů, jež mohou (ale nemusí) přispět k větší kvalitě žehlení.

Vodní kámen

Aby přístroj dlouho sloužil, vyžaduje pravidelnou údržbu. A žehlička nebo parní stanice není výjimkou. Jejich největším nepřítelem je vodní kámen, který vzniká důsledkem tvrdé kohoutkové vody. Jak dokazují výsledky našeho testu, zanesení vodním kamenem se přímo odráží na množství odpařené vody. Výrobci vybavují žehličky i stanice systémy na změkčování vody a zařízeními k čištění nánosů vodního kamene. K nim patří odvápňovací tlačítka nebo ventily, které pracují tak, že jejich spuštěním/vytažením vyteče studená voda na rozpálené topné těleso žehličky a tak vznikne parní šok, který rozbije usazeniny. Ty pak z žehličky vypadají. Parní stanice a některé žehličky jsou vybaveny kazetou, sběračem nebo tyčinkou na zachycování vodního kamene. Osvědčenou metodou, navíc šetrnou k vaší peněžence, je pak čištění octovou vodou.

Automatické vypnutí

Některé žehličky i parní stanice nabízejí šikovnou funkci, která zajistí, že se přístroj po delším nepoužívání přepne do úsporného režimu. Zároveň se dokáže sám vypnout ve chvíli, kdy dojde k jeho převrácení na stranu nebo leží bez hnutí ve vodorovné poloze na žehlicí ploše nebo oblečení. Parní stanice potom umí automaticky vypnout výdej páry (po delším časovém intervalu bez používání), samotnou žehličku však vypnout nedokážou.

Příkon

V současné době mají žehličky i parní stanice většinou dostatečně vysoký příkon. Ten je důležitý pro snadné žehlení. Pro jistotu připomeneme, že spodní hranice příkonu by se neměla dostat pod 1300 wattů. V aktuálním testu narazíte na přístroje se spodní hranicí na 2200 W.

Databáze testovaných výrobků

Žehličky a parní generátory (114 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit