ESC: Práva cestujících přímo v mobilu

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Publikováno v časopise 2/2013

Co dělat přímo na letišti, když je let zrušen nebo když nedorazilo zavazadlo? Na co máte právo? To lze snadno zjistit díky mobilní aplikaci Evropské komise o právech cestujících. V zimě se mohou hodit informace o povinnosti bezplatné péče ze strany dopravce v případě přerušení leteckého provozu vinou sněhové vánice.

Evropská komise pokračuje ve své snaze posilovat postavení cestujících na evropském trhu a připravila pro ně aplikaci pro chytré telefony, díky které mohou mít svá práva doslova v ruce. Není tak potřeba přímo na letišti pracně vyhledávat právní předpisy a dohadovat se s personálem dopravce, který se může snažit vyhnout svým povinnostem plynoucím z legislativy, ale stačí na mobilním telefonu ukázat informace uvedené v této aplikaci a prokázat přímo na místě, že jste se svými požadavky v právu.

Informace v aplikaci zahrnují práva a možnosti cestujících v různých nepříjemných situacích, do kterých se mohou při cestách letadlem dostat, ať už jde o významně zpožděný či zrušený let, odepření nástupu na palubu nebo také ztráta, zpoždění či poškození zavazadla.

Aplikace, původně připravená pro leteckou a železniční dopravu, je již aktualizována i pro dopravu autobusovou a lodní a je k dispozici na čtyřech mobilních platformách: Apple iOS, Google Android, RIM Blackberry a Microsoft Windows Phone. Stáhnout ji lze na internetové adrese http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights.

 

Když zasáhne vánice

Rušení a zpoždění letů vinou sněhové nadílky není v zimě ojedinělé. Dopravce či cestovní kancelář má v tomto případě povinnost se o cestujícího bezplatně postarat. Tato péče zahrnuje občerstvení a v případě nutnosti také ubytování po dobu nezbytně nutnou.

Při takovémto či podobném zásahu tzv. vyšší moci není dopravce povinen vyplácet paušální náhradu škody, ovšem pokud je důvod významného zpoždění či zrušení letu na straně dopravce, náhrada se pohybuje ve výši 250 až 600 eur.

Pokud tato bezplatná péče není poskytnuta a cestující je nucen si vše obstarat sám, tak je oprávněn zpětně se domáhat proplacení skutečně vynaložených nákladů, a to na základě předložených účtenek.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Přihlásit