Test kysaného a sterilovaného zelí 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2013

Zázrak ze sudu. I tak se v minulosti říkalo kysanému zelí. Náš nynější test kysaného zelí ze supermarketů však přinesl spíše zklamání. V čerstvém stavu se kysané zelí už nedá v obchodech koupit. Výrobci do něj přidávají chemické konzervanty či ho sterilují teplem. Tím ho připravují o to nejcennější. Ve třech z 21 výrobků jsme vůbec nenašli vitamín C. A jen třetina kysaného zelí obsahovala zdraví prospěšné bakterie mléčného kvašení. Dobrou zprávou je přítomnost vitamínu K ve všech výrobcích.

Co zjistil dTest o kysaném a sterilovaném zelí?

Kysané zelí a vitamíny: Kysané zelí má být zdrojem vitamínu C (kyseliny askorbové). Obsah vitamínu se u jednotlivých výrobků lišil. V supermarketech jsme našli kysané zelí, které ho vůbec neobsahovalo.

Vitamín K: Na rozdíl od vitamínu C byl ve všech testovaných vzorcích. Vitamín K přispívá ke srážlivosti krve a má další pozitivní účinky na naše zdraví.

Konzervanty v zelí: Dříve bylo nepřípustné, aby kysané zelí obsahovalo přidané chemické látky. Dnes je to běžné. Díky nim zelí déle vydrží, ovšem konzervanty ničí „přátelské“ bakterie. V našem testu se to týkalo čtyř z dvanácti výrobků.

Naše hodnocení kysaného a sterilovaného zelí: Do výsledných známek jsme promítli senzorické hodnocení, obsah vitamínů a přidaných látek, PH, deklaraci a hmotnost pevného podílu. U kysaného zelí jsme se navíc soustředili na živé mikroorganismy a míru kvašení, u sterilovaného zelí na obsah kyseliny octové.

dTest je tu pro vás. Tentokrát jsme se zaměřili na kysané a sterilizované zelí. Po jakém výrobku sáhnout, chcete-li kvalitu? Předplaťte si časopis dTest a budete vědět více.


Sterilované zelí (porovnat)

Kysané zelí 2013 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sterilované zelí (9 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2013
Kysané zelí 2013 (12 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2013


Přihlásit