Největší slídil odhalen

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.1.2013   

Sedm cen udělených za nebezpečný zásah do soukromí českých občanů bylo vyhlášeno ve středu 16. ledna na předávání cen Big Brother Awards, které organizuje sdružení Iuridicum Remedium. Cenu za novou nebezpečnou technologii obdrželi provozovatelé českých lyžařských středisek za zavedení nového kontrolního systému.

Někteří provozovatelé lyžařských areálů přistoupili ve snaze bojovat proti přeprodávání permanentek a skipasů k zavedení nového odbavovacího a kontrolního systému. Jeho základní princip spočívá v tom, že poté, co lyžař poprvé projede turniketem, zaznamenává se jeho výška a podoba. Při každém dalším průjezdu počítač či jeho obsluha vyhodnotí, zda například dospělý nepoužívá dětský lístek, a porovná i fotografii obličeje s reálnou podobou.

V případě, že by jeden ze dvou sledovaných údajů nesouhlasil, systém permanentku či skipas bez náhrady zablokuje. Jediná výjimka se týká rodičů malých dětí. Pokud provozovatelům nahlásí, že se o skipas budou dělit v rámci hlídání dětí, systém jim průchod umožní.

Čeští provozovatelé lyžařských areálů se inspirovali v zahraničí, zejména v Rakousku, kde již v roce 2009 tento systém zavedl areál Sternstein a později i areál Hochficht. V České republice byl tento systém zaveden například na lanovce na Černou horu v Jánských Lázních, v lyžařském areálu Klínovec nebo v Rokytnici nad Jizerou.

Tento systém si anticenu rozhodně zaslouží. Považujeme jej za nebezpečný, neboť dochází ke shromažďování identifikačních údajů návštěvníků lyžařských areálů - nejen jejich výšky a podoby, ale také údajů o doprovázení dětí a vzájemném propojení osob. Dochází tak k jasnému upřednostnění tržních zájmů provozovatelů lyžařských areálů před osobnostními právy návštěvníků. Lyžaři jsou navíc obvykle informováni pouze o tom, že odbavovací systém je vybaven kamerami; jakým způsobem je s jejich osobními údaji nakládáno, se už ovšem nedozví.

Systém na kontrolu lyžařů je příkladem pronikání slídilských technologií do dalších oblastí našeho života. Je zřejmé, že kontrola v lyžařských střediscích podle ohlasů vadí mnoha lidem. Jediným efektivním způsobem, jak tomu bránit, je dát to jasně najevo i provozovatelům středisek. Pokud tuto nespokojenost nepocítí na tržbách, čekají nás možná příští zimu další nemilá překvapení.

Přihlásit