Přehřívající se mikrovlnné trouby znovu na pultech obchodů

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Spotřebitelské testy mikrovlnných trub odhalily, že u některých výrobků dochází k nebezpečnému přehřívání dvířek či povrchu pláště. Teploty v některých případech překračují hodnotu 100 stupňů Celsia a mohou způsobit nepříjemné popáleniny.

Nebezpečné kombinované mikrovlnné trouby byly odhaleny při praktických testech, které se zaměřily na funkci grilu a horkého vzduchu. Maximální přijatelná teplota dvířek po hodinovém pečení horkým vzduchem je 80 °C, povrch pláště by neměl překročit 75 °C. U šesti mikrovlnných trub bylo ale toto pravidlo porušeno. Jednalo se o značky Domo DO 2723 CG (gril i horký vzduch), Candy CMC 30 DCS (gril), Proline CBS 23 (gril i horký vzduch), Moulinex MO 30 EC (horký vzduch), Panasonic NN-CD560MEPG (gril i horký vzduch) a Fagor MO-25 DGB (gril).

Vůbec nejvyšší teplota, tedy 107 °C byla naměřena u výrobku značky Candy. Také plášť mikrovlnné trouby Proline při využití horkého vzduchu přesáhl 100 ° C, obdobně tomu bylo u výrobku značky Fagor za použití funkce grilování. „Nebezpečí hrozí zejména v případě, kdy jsou v domácnosti malé děti,“ upozorňuje redaktor časopisu dTest Václav Beneš a dodává: „Kromě hrozících popálenin je třeba upozornit i na možné riziko vzplanutí předmětů, které by se na povrchu trouby nacházely.

Výsledky nejlepších modelů přitom dokazují, že vyrobit kombinovanou troubu, která udrží horko jen uvnitř, lze. Václav Beneš k výsledkům testů mikrovlnných trub říká: „Časopis dTest doporučuje zákazníkům věnovat zvláštní pozornost bezpečnosti při obsluhování uvedených typů mikrovlnných trub, případně zakoupit jiné modely.“

Kontakty pro média:

Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290

Nikola Švábová, svabova@dtest.cz, tel.: 731 789 110

Přihlásit