Test kombinovaných mikrovlnných trub

Mikrovlnné trouby nejsou dnes jen prostými přístroji pro rychlý ohřev jídla. Tváří se, že dokážou zastoupit i klasické domácí trouby. Umí údajně grilovat kuře, upéct koláč a zastanou i funkci horkovzdušné trouby. Zjistili jsme, že to v praxi tak úžasné není a zmiňované funkce jsou často jen do počtu. Ovšem na reklamním letáku přece více vypadá lépe.

Zázraky nečekejte

Staré lidové pořekadlo čím více, tím lépe se v případě ohřívání jídla asi použít nedá. Rozhodně ne v případě mikrovlnné trouby. Ohřev je často nerovnoměrný, jídlo je třeba občas promíchat nebo otočit, aby se všude prohřálo přibližně stejně. Obecně se doporučuje ponechat jídlo po ohřevu v mikrovlnné troubě chvíli odstát, aby se teploty uvnitř mohly vyrovnat. Komu by se ale chtělo? Vše by přece měla zvládnout automatika.

Rovnoměrnost ohřevu jídla je jednou ze zkoušek, kterým trouby v naší laboratoři vystavujeme. Používáme k tomu testovací „pokrm“ z bramborové kaše a proteinového substrátu složeného z mléka, vajec a cukru, umístěný na plastovém talíři. Po ohřátí měříme tep-lotu v několika kontrolních bodech. Pokud je průměr teploty v proteinovém substrátu mezi 80 a 95 °C, test byl úspěšný. To se podařilo modelům značky Whirlpool, dobře dopadly i některé modely Candy a Panasonic, zbytek zůstal v poli průměrných. Nejhůře dopadl model Samsung CE 107, který ohříval značně nerovnoměrně – rozdíl teplot byl bezmála 30 stupňů.


Přihlásit