Test pražené mleté kávy

Zdravotně nezávadná, co do chuti a vůně však spíše průměrná nebo podprůměrná – tak v našich testech dopadla mletá pražená káva z českých supermarketů. Důležité poselství pro náruživé konzumenty kávy je značné množství kofeinu v některých výrobcích. Nadměrný příjem kofeinu tělu neprospívá. V testu se také ukázalo, že kvalita a cena nemusí jít ruku v ruce.

Jsou potraviny na českém trhu horší než v jiných zemích EU, například ve Švédsku nebo v Dánsku? Při testování pražené mleté kávy z českých, švédských a dánských supermarketů se to nepotvrdilo. Sami posoudíte, zda nad tím jásat, nebo ne.

Laboratoř souběžně analyzovala 57 značek supermarketové kávy, z toho 27 bylo koupeno v ČR, 16 ve Švédsku a 14 v Dánsku. Nás i naše skandinávské kolegy z partnerských redakcí ve Stockholmu a v Kodani zaujala možnost otestovat v jednotných podmínkách potraviny stejného druhu. Přestože jsme do hodnoticí tabulky nakonec zařadili pouze kávy z ČR, nejzajímavější shrnující poznatky si nechceme nechat pro sebe.

Za pozornost například stojí, že jedna ze švédských káv obsahovala méně kofeinu, než je stanoveno českou potravinářskou vyhláškou č. 330/1997 Sb. v platném znění. Vyhláška stanoví, že kofeinu musí být nejméně šest gramů v kilogramu pražené kávy, švédská ho však obsahovala jen 5,88 g/kg, což je těsně pod stanoveným minimem. Všechny další výrobky české „kofeinové“ povinnosti vyhověly, i když naměřený obsah byl různě vysoký a pohyboval se v rozmezí od 6,5 (Švédsko) do 25,81 (ČR) gramů na kilo kávy. K naplnění zdravotně tolerovatelné hranici kofeinu bychom ze „slabší“ švédské kávy mohli v pohodě vypít osm šálků za den, z nejsilnější české jen dva a půl. Skandinávské kávy měly ve srovnání s českými obsah kofeinu zhruba poloviční. Různě silná káva, různý počet denně vypitých šálků. Skandinávci patří k největším konzumentům kávy na světě, Češi jsou ve spotřebě pod průměrem.

Kofein je to, co z kávy dělá povzbuzující nápoj. Udržuje bdělost, bystří pozornost a zahání únavu. Ale všeho s mírou. Nadměrné dávky vedou k podrážděné náladě, bolestem hlavy či nespavosti. Jak vysoký má být denní příjem kofeinu v podobě vypitých šálků, abychom si na něm nevypěstovali závislost a vyhnuli se abstinenčnímu syndromu, vysvětlíme v další části textu.


Přihlásit