Jak vybrat kávu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 22.12.2023

Protože cena kávy je poměrně vysoká, chrání spotřebitele před jejím falšováním potravinářská vyhláška č. 187/2023 Sb. Ve zmíněném právním předpisu se uvádí, že kávou se rozumí pouze semena kávovníku rodu Coffea zbavená pergamenové slupky a že pražená káva nesmí obsahovat jakýkoliv přídavek kávovin čili náhražek kávy vyráběných z jiných surovin. Současně je stanoveno, že v kávě musí být nejméně 0,6 procenta kofeinu, což je pro představu šest gramů kofeinu v kilogramu kávy. V praxi můžeme v kilogramu pražené kávy očekávat 11 až 20 g kofeinu.

Kofein dělá z kávy povzbuzující nápoj, měli bychom vědět, že jeho obsah v různých druzích kávy se liší. Množství obsaženého kofeinu na etiketách nenajdeme, nejde o povinný údaj. Lze jej zhruba odhadnout, pokud etiketa uvádí, zda káva pochází z arabiky nebo robusty. Obecně platí, že jemnější arabika obsahuje asi poloviční množství kofeinu oproti drsnější a méně ceněné robustě. Zjednodušeně lze říci, že arabiku pijeme kvůli chuti, robustu pro povzbuzení. Informaci o použitém druhu kávy nemusíme dostat vždy. Nejde totiž o povinnost a záleží jen na dobrovolnosti výrobců.

Zrnková, nebo mletá? Pražená káva se prodává buď zrnková, nebo mletá. Výhodou zrnkové kávy je lepší skladovatelnost kávy v načatém obalu. Vyhláška u zrnkové kávy připouští výskyt až 2,4 % příměsí, čímž se rozumí přepražená, černá nebo světlá kávová zrna bez typické kávové vůně. Rozhodně proto neuškodí kávu před mletím či vsypáním do zásobníku kávovaru důkladně prohlédnout.

Mletá káva je vhodnější pro rychlejší spotřebování, protože po načetí obalu snáz ztrácí aroma. Pro mletou kávu vyhláška stanoví, že musí být umleta jednotně. Na etiketě se uvádí, zda je mletá káva balena vakuově nebo v inertním plynu. To však lze poznat i na první pohled. Vakuovaná balení mívají tvar kvádru, s inertním plynem se balí do klasických sáčků.

Datum minimální trvanlivosti je důležitým vodítkem pro výběr, čím vzdálenější je, tím lépe.

Země původu kávy není povinným údajem. Najít tuto informaci můžeme jen na některých luxusnějších výrobcích. Pro informaci doplňme, že káva se v současnosti pěstuje v 70 zemích světa, polovina celkové sklizně připadá na pouhé tři z nich. Největším pěstitelem je Brazílie, která se na světové produkci kávy podílí třetinou, následovaná Vietnamem s 12,5 % a Kolumbií s 8,5 % podílu na světové sklizni.

Nejkvalitnější je káva z Kolumbie, kde se pěstuje pouze jemná arabica, zatímco ve Vietnamu je to výhradně robusta s drsnější chutí. V Brazílii roste jak robusta, tak arabica, avšak její chuť zpravidla není tak jemná, jako je tomu v případě arabiky kolumbijské. Rozdíl v kvalitě dokládají i ceny kávy na evropských burzách z poloviny prosince 2023. Pro lepší orientaci jsme hmotnost v librách převedli na kilogramy.

kolumbijská jemná 4,59 USD/kg
jiná jemná  4,62 USD/kg
brazilská natural 4,02 USD/kg
robusta 2,78 USD/kg

(Zdroj: ICO, denní indikátor cen, prosinec 2023)

Databáze testovaných výrobků

Zrnková káva (15 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023
Pražená mletá káva (27 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2013


Přihlásit