Jak vybrat mikrovlnnou troubu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.11.2022

Současné mikrovlnné trouby toho mnohdy umějí víc než jen ohřívat jídla a rozmrazovat suroviny. Mikrovlnka může mít spoustu funkcí a široké využití, ale někomu postačí jen ta základní. Abychom vám s výběrem pomohli, zařazujeme do testů různé typy mikrovlnek napříč kategoriemi. Pojďme se s nimi nejprve krátce seznámit.

  • Základní mikrovlnka: umí ohřívat a rozmrazovat, její výhodou je především nízká cena. Vyjde vás obvykle na dva až tři tisíce korun.
  • Mikrovlnka s grilem: je vybavena topným tělesem, díky němuž můžete rozpékat a grilovat. Tyto modely jsou poměrně oblíbené, na jejich nákup si nachystejte tři až čtyři tisíce korun i víc.
  • Multifunkční mikrovlnka: má vedle grilu navíc ještě horkovzdušný ohřev a můžete v ní i péct. Svými funkcemi se tak přibližuje klasické troubě. Cena se různí podle pokročilosti výbavy a dalších proměnných, v našem posledním testu se pohybovala od necelých čtyř do 13 tisíc korun.

Ve všech kategoriích jsou k dostání volně stojící i vestavné mikrovlnky. Počítejte s tím, že cena vestavných přístrojů může být výrazně vyšší. Při jejich výběru pečlivě změřte zamýšlený prostor k umístění.

V první řadě je tedy důležité uvědomit si, na co budete mikrovlnku používat. Pokud máte doma klasickou troubu a pečete v ní často, nejspíš se vám nevyplatí investovat do mikrovlnky s horkým vzduchem. Nelze totiž očekávat, že multifunkční mikrovlnná trouba plně nahradí ve vaší kuchyni běžnou troubu. Hlavní překážkou je mnohem menší využitelný objem.

Objem mikrovlnky

Je dobré vědět, že deklarovaný vnitřní objem nemusí vždy zcela odpovídat realitě. Výrobcem udávaný objem trouby je často mnohem větší, než je skutečnost. Obvykle totiž vychází z celkových vnitřních rozměrů mikrovlnky. Ve skutečnosti ale prakticky nelze zaplnit celou komoru. V našich tabulkách proto najdete také změřený a vypočítaný využitelný objem mikrovlnky, který počítá s maximální velikostí talíře, jejž lze do mikrovlnky vložit, a výškou ke stropu.

Vidět, slyšet, osahat

Prohlédnout a vyzkoušet si mikrovlnku na vlastní oči není vůbec od věci. Přece jen každý z nás preferuje něco jiného. Jednomu například vyhovují klasická tlačítka a otočné ovladače, jiný má raději dotykový panel. Se všemi by ale mělo jít hladce a snadno pracovat. Věnujte pozornost také celkové přehlednosti ovládacích prvků. Často jsou symboly nesrozumitelné a pro správné nastavení je zapotřebí návod k použití. Pokud máte malé děti, vybírejte mikrovlnnou troubu s dětskou pojistkou.

Výrazně doporučujeme vyzkoušet otevírání a zavírání mikrovlnky. Lze se setkat se dvěma způsoby – buď pomocí madla, nebo tlačítka. Zjistěte, zda se přístroj otevírá snadno a hladce, zda nedochází k nežádoucím pohybům či cukání.

Pozornost věnujte také velikosti průhledu ve dvířkách a osvětlení vnitřní komory. Během používání byste měli mít dobrý přehled o tom, co se uvnitř mikrovlnky děje. Dostatečné osvětlení a viditelnost skrz dveře je stěžejní.

Počáteční nezdary?

Nepovedlo se vám upéct kuře nebo pizzu hned napoprvé? Nezoufejte. S každým přístrojem je třeba se seznámit a získat cvik. V případě multifunkční mikrovlnky to platí dvojnásob. Výhodou nemusejí být ani automatické programy. Přestože je jimi mikrovlnná trouba vybavena, nemusejí výsledky odpovídat vašim konkrétním očekáváním. Na základě vlastních zkušeností a preferencí najdete postupně optimální nastavení. Velmi vám v tom pomohou přehledný ovládací panel a návod k použití.

Bezpečnost

Mikrovlnky jsou s námi již mnoho let a v dnešní době jde o bezpečné a prověřené spotřebiče. Přesto o nich stále kolují nepodložené a nepravdivé informace související především s mikrovlnným zářením.

Je dobré zopakovat a uvést na pravou míru, že záření nemůže měnit složení potravin. Mikrovlny jednoduše rozvibrují molekuly, čímž potraviny ohřejí. Podstatu látek nijak nemění a rozhodně neučiní jídlo zdravotně závadným či radioaktivním, jak tvrdí některé falešné zprávy. Po vypnutí v prostoru trouby ani v ohřátém pokrmu mikrovlnné záření nezůstává.

Obavy o únik mikrovln mimo spotřebič mít také nemusíte. Konstrukce mikrovlnných trub zajišťuje, že záření nemůže procházet jejich stěnami ani dveřmi. To potvrzují i naše laboratorní testy, které měří vyzařování mikrovln ven z přístrojů. Zjištěné hodnoty jsou prakticky nulové. Navíc i když je mikrovlnka poškozená a netěsní, záření velmi rychle ztrácí na intenzitě a nebezpečí vám nehrozí. Mikrovlnný zářič nelze spustit, pokud jsou dvířka přístroje otevřená.

Pro jistotu připomínáme, že do mikrovlnky v žádném případě nepatří kov a kovové nádobí (ani s drobnými prvky kovu, jako je například zdobení). Pokud budete jídlo ohřívat v plastových nádobách, vždy zkontrolujte, že jsou určené pro používání v mikrovlnné troubě. U nádob s víkem se ujistěte, že není pevně nasazeno.

Databáze testovaných výrobků

Mikrovlnné trouby (118 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2023


Přihlásit