Kam v Evropě na lyže

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2013

Chcete do velkého rušného střediska s komplexními službami, nebo máte radši menší klidnější areály? Právě tato volba může být alfou a omegou kvality vaší zimní dovolené. Pomoci s výběrem zimní dovolené může rozsáhlý průzkum služeb a cen téměř 400 lyžařských středisek z 26 zemí Evropy. V době, kdy české domácnosti šetří, je dobré vědět, že tuzemské areály jsou z nejlevnějších v Evropě.

České ski areály vyšly z rozsáhlého průzkumu sítě Evropských spotřebitelských center jako jedny z nejlevnějších v Evropě hned v několika ohledech. Průměrná cena za denní skipas je v Evropě kolem 30 eur, v Česku je průměr 16 eur, tedy 400 Kč. Nejnižší cena denního skipasu v kategorii od 2 do 10 kilometrů sjezdových tratí je v krušnohorských Klínech 12 eur (300 Kč) za tři a půl kilometru tratí. Ve srovnatelných slovenských areálech je cena o čtyři eura vyšší. Mezi pěti nejlevnějšími areály byly v konkurenci rakouských, polských či skandinávských středisek další čtyři české.

V kategorii od 11 do 25 km patří mezi pět nejlevnějších také krkonošský ski areál Horní Domky/ski areál Studenov a lyžařský areál Bonera Ramzová v Jeseníkách s denními skipasy v ceně 20, respektive 23 eur.

Šestidenní skipas stojí v Evropě v průměru kolem 150 eur, v Česku 80 eur. V desítce celkově nejlevnějších areálů je v tomto ohledu sedm českých včetně „vítězných“ Trojáku (45 eur) a „U Čápa“ (46 eur), které sice nabízejí necelé 3 km sjezdovek, ale mají přinejmenším večerní lyžování, sjezdovku s měřením času a půjčovnu lyžařského vybavení.

Nejvíce kilometrů tratí, konkrétně 25, nabízí mezi zúčastněnými českými středisky ski areál Špindlerův Mlýn, kde denní skipas vyjde na 30 eur a šestidenní skipas na 132 eur, čímž se řadí mezi třetinu nejlevnějších středisek Evropy. Toto vysoko položené a vyhledávané krkonošské středisko nabízí vedle pestrých možností sportovního vyžití i to, co dnešní lyžaři stále více vyžadují, tedy komplexní doplňkové služby typu wellness, rušný noční život a podobně.

Průzkum naznačuje, že na českých horách dostanou milovníci zimních sportů za svoje peníze hodnotné služby, včetně večerního lyžování ve většině zúčastněných středisek, zábavních prvků, postupných inovací vleků a lanovek a podobně. Tuzemské svahy jsou vhodné pro méně náročné lyžaře a vzhledem k délkám tratí také pro rodiny s dětmi; a to i díky mnoha lyžařským školám.

 

Na www.dtest.cz/lyzarska-strediska naleznete kompletní přehled všech středisek zahrnutých do průzkumu. Výsledky je možné filtrovat podle nejrůznějších kritérií a vybrat si tak ten správný areál pro vás.

 

Lyžování pro fajnšmekry

Nejdražší střediska jsou tradičně v alpských zemích. Dospělí lyžaři zaplatí od 45 do 62 eur za denní skipas v areálech a propojených ski regionech s délkou sjezdových tratí od 65 km (švýcarský Flumserberg) až do 1200 km (italské Dolomity Superski). Nejnákladnější lyžování je podle průzkumu ve švýcarském středisku Matterhorn Ski Paradise s denním skipasem za 62 eur a délkou tratí 360 km.

Co se týká ceny šestidenních skipasů, nejvíce stojí opět Matterhorn, konkrétně 309 eur. Zde by, s nadsázkou řečeno, platilo i české úsloví o vysokohorské přirážce, protože Matterhorn má ze středisek zúčastněných v průzkumu také nejvýše položenou stanici v nadmořské výšce 3883 metrů.

Střediska v této „luxusní“ kategorii nabízejí velké množství zábavních prvků a různých typů svahů, včetně těch s hlubokým sněhem a určených pro freeride.

I alpské země však nabízejí menší ski areály, a tak se např. v sousedním Rakousku cena denního skipasu pohybuje v průměru kolem 36 eur a cena šestidenního skipasu pro dospělého kolem 178 eur. Ve slovenských areálech se lyžuje v průměru za 19 eur na den a za 80 eur na šest dní.

Vhodné je vždy pečlivě porovnat ceny vícedenních skipasů a slevy poskytované dětem, mládeži, seniorům a celým rodinám. Dají se tak během týdenní dovolené ušetřit tisíce korun.

 

Mnohé ski areály se spojují do takzvaných ski regionů, aby tak zvýšily svoji atraktivitu. Lyžaři s jedním vícedenním skipasem tak dostávají šanci využít více areálů v celé oblasti. Například italská oblast Dolomiti Superski nabízí 1200 km sjezdovek v celé provincii, podobně rakouský špičkový ski region Kärnten-Osttirol nabízí přes 1000 km sjezdovek ve 32 ski areálech. Přístup do více areálů ski regionu zaručuje už jedenapůl či dvoudenní ski pas, ale někdy je potřeba zakoupit až sedmidenní permanentku. Důležité je uvědomit si, že cesta z jednoho střediska do druhého může někdy zabrat i skoro celý den. Je proto otázkou, zda je takové pojetí lyžování vhodné například pro rodiny s dětmi.

Lyžař, který se obejde bez tak pestré nabídky a pečlivě si vybere jeden areál či menší region šitý na míru jeho potřebám, může ušetřit spoustu peněz. Možnost lyžovat v celém ski regionu na více kilometrech sjezdovek se totiž může výrazně promítat i do ceny skipasu. Někde si také připlatíte „za jméno střediska“, ve kterém lyžujete.

 

Zábava pro všechny

Kromě cen skipasů či délky sjezdovek mohou být zajímavým ukazatelem pro výběr místa zimní dovolené také doplňkové či nadstandardní služby jak přímo na sjezdovkách, tak ve městě či obci, kde se daný ski areál nachází. Především větší lyžařské areály nabízejí na sjezdovkách zábavní prvky, jako jsou kickery, raily a boxy, na kterých se mohou vydovádět především mladí sjezdaři či snowboardisté. Náročnější lyžaři budou hledat možnosti jízdy v boulích, freestylového lyžování či sjezdovky s hlubokým sněhem. Jiným k povyražení postačí stálá závodní sjezdovka nebo sjezdovky s úseky, kde si mohou měřit čas své jízdy. Tyto možnosti hojně nabízejí alpská a především rakouská střediska, ovšem v Česku se dá mnohé z uvedeného najít například v krkonošském Benecku. Řadu zábavních prvků pak nabízí vedle Špindlerova Mlýna také jesenický Kraličák, krušnohorský Boží Dar-Neklid nebo i areál Soláň-Karolinka ve Vsetínských vrších.

Zajímavý zážitek se naskýtá při večerním lyžování, ale osvětlená sjezdovka není nutnou samozřejmostí. Bez osvětlení je totiž 40 % v průzkumu zúčastněných ski areálů. Je proto dobré si dostupnost této služby zjistit.

Někteří členové rodiny či skupiny lyžařů nemusejí nutně strávit celý týden na sjezdovce, a tak uvítají rozptýlení v podobě návštěvy krytého bazénu, kluziště nebo dokonce možnosti svézt se na saních tažených psy či koňmi. Takovou možnost mají v České republice například v krkonošském Špindlerově Mlýně, Bedřichově a Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách, Klepáčově v Jeseníkách, ve slezském Bukovci a na dalších místech. Na Slovensku se takto svezete třeba v Nízkých Tatrách Donovalech či Jasné.

 

  • Zvažte, co opravdu potřebujete. Velká alpská lyžařská střediska nabízejí stovky kilometrů sjezdovek, řadu zábavních prvků na sjezdovkách a pestré doplňkové služby. Jsou tedy vhodné pro vášnivé lyžaře, kteří chtějí něco navíc. Rodiny s malými dětmi spíše uvítají malé středisko s kratšími svahy a nižšími cenami.
  • Věnujte čas výběru místa zimní dovolené. Průzkum sítě ESC je pouze orientačním vodítkem. Doporučujeme podívat se na webové stránky lyžařských středisek. Internetové adresy všech 1200 oslovených ski areálů najdete na www.dtest.cz/lyzarska-strediska.
  • Hledejte slevy. S předstihem si zjistěte, co je potřeba k získání slevy na cenu skipasu (průkaz studenta atp.). Ski areály poskytují rodinné slevy, slevy pro děti, teenagery i seniory či speciální časově omezené slevy. Díky pečlivému porovnání cen můžete ušetřit tisíce korun.
  • Myslete na pojištění. Připojištění pro případ nehody se může v nepříjemné situaci hodit. Například zapojení helikoptéry do převozu raněného z hor může stát od 4000 do 8000 eur.
  • Pamatujte si číslo 112. Jde o celoevropské telefonní číslo tísňového volání.

 

Skibusy a půjčovny

K některým, především větším ski areálům vozí lyžaře skibusy. Zdarma je to v Česku k Ještědu, k areálům Ski arény Jizerky nebo jesenickému Ski areálu Avelanche. Jinde je k bezplatnému svezení autobusem potřeba platný ski pas, jako třeba ve Ski Lucifer v Josefově Dole.

Moderní je si různé věci půjčovat a lyžování není výjimkou. Ve většině evropských středisek je možné zapůjčit si veškeré potřebné lyžařské vybavení, tedy skoro vše, na čem lze jezdit, včetně bot a sjezdařských přileb. Není to ovšem samozřejmostí a i v některých velkých italských a švýcarských střediscích dle jejich vlastních informací půjčovny nejsou.

Kolem většiny sjezdových areálů vedou běžecké tratě, takže lze snadno kombinovat sjezdové lyžování s běžeckým, které je vhodné pro relaxaci a zklidnění a pro bližší poznání krásy navštívené oblasti.

 

Barvy sjezdovek

Modrá – „snadná“ se sklonem maximálně 25 %
Červená – „střední obtížnost“ se sklonem 25–40 %
Černá – „vysoká obtížnost“ se sklonem více než 40 %
Zelená – v některých zemích tak označují svahy pro začátečníky, například ve francouzském Val d’Isère.

 

Na běžky zdarma i za poplatek

I v českých krajích se občas vedou debaty o tom, zda by se jízda po upravovaných běžeckých tratích měla pro lyžaře zpoplatnit, aby se tak snadněji financovala jejich údržba. Někteří běžkaři jsou proti tomu, jiní by menší poplatek za zážitek z pohodlné jízdy lesy či po hřebenech ochotně dali. Většina běžeckých tratí v Evropě je přístupná zdarma, ale průzkum sítě Evropských spotřebitelských center ukázal, že jsou místa, kde je vstup na ně zpoplatněn. Ceny jsou zhruba od 2 do 10 eur na den, přičemž nemusí nutně záležet na délce tratí. Například v Itálii zaplatí běžkař 5 eur na den za 8 kilometrů tratí v areálu Alagna Valsesia a stejnou částku vydá i za 200 kilometrů tratí v Hochpustertalu. V některých lokalitách lze využít i cenově výhodnější několikadenní tarify.

Jistotou pro peněženku zůstávají české hory, kde se běžkuje bezplatně. Mezi zúčastněnými tuzemskými středisky nabízí nejvíce kilometrů krušnohorská Lesná, konkrétně 55 km na 6 tratích v nadmořské výšce až 900 metrů. V okolí krkonošského skiareálu Horní Domky/Studenov se lze až v tisíci metrech nad mořem prohánět na 37 kilometrech tratí upravených jak pro klasický styl, tak pro bruslení. Doslova ve stopách nejlepších běžkařů světa pak mohou zájemci zdarma jezdit i na pěti kilometrech tratí v libereckém areálu Vesec.

Pro pestrý, či spíše dlouhý výběr běžeckých tratí za hranicemi ČR lze vyjet do tyrolské oblasti Kitzbüheler Alpen s 23 tratěmi o celkové délce 250 kilometrů v nadmořské výšce kolem 700 metrů nebo do švýcarského Engadin St. Moritz, kde si běžkaři mohou vybrat z 68 tratí o celkové délce 247 kilometrů. Italské středisko Dolomiti Nordic Ski s 236 kilometry je sice ve stejné nadmořské výšce, tedy téměř 2000 metrů, ale dostat se k tratím lze jen pomocí lanovky. Tato nutnost platí i pro některé jiné oblasti, což může vysněné projížďky na vrcholcích hor prodražit. Proto je vhodné si předem zjistit cenu za přesun lanovkou.

Nejvýše položené běžecké tratě v nadmořské výšce až 3000 metrů má rakouské Zell am See – Kaprun v oblasti Salcburku, takže našinec si může celkem snadno vyzkoušet i skutečné vysokohorské podmínky.

 

Vybírejte pečlivě

Každý areál má své výhody a nevýhody a jejich posuzování může být velmi subjektivní. České hory nabízejí ze své povahy spíše kratší a užší sjezdovky a ski areály pak i nižší ceny, alpské velehory zase skýtají několikakilometrové svahy, ale dovolená tam vyjde na víc peněz, a to včetně nákladů na dopravu a ubytování.

Týdenní pobyt s polopenzí ve tříhvězdičkovém hotelu může čtyřčlennou rodinu přijít na dva tisíce eur, v přepočtu zhruba padesát tisíc korun.

 

Rozsáhlá Zpráva o lyžování v Evropě 2012/2013 je výsledkem dotazníkového průzkumu téměř 400 lyžařských středisek z 26 zemí Evropy. Zaměřuje se na sjezdové, běžecké i kryté areály, uvádí ceny denních i vícedenních skipasů, délky tratí, služby a vybavení jednotlivých středisek. Průzkum nepokrývá všechny ski areály Evropy, účast v průzkumu byla dobrovolná.

Elektronické dotazníky byly rozeslány do více než 1200 lyžařských středisek v 26 zemích Evropy. Dotazník pro sjezdové ski areály obsahoval 40 otázek, pro běžecké areály 20 otázek a pro kryté areály 30 otázek.

Přijato a zpracováno bylo 378 vyplněných dotazníků. Z ČR přišlo 48 odpovědí včetně deseti běžeckých areálů. Výsledkem je podrobný přehled cen ski pasů, služeb a vybavení v zúčastněných areálech, propojených ski regionech i jejich okolí.

Ceny v průzkumu byly počítány v euru. Přepočet z českých korun je podle kurzu platného v srpnu 2012.

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Islandu či Norska.

Kontakty na ESC pro ČR
Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz; telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Databáze testovaných výrobků

Lyžařská střediska 2013 (199 výrobků)
poslední aktualizace: 13.1.2013


Přihlásit