Jak vybrat domácí pekárnu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.3.2021

Většinu práce zastane za nás. Řeč je o domácí pekárně – stačí do ní nasypat ingredience, zvolit program a čekat. Pekárna promísí suroviny, uhněte těsto, nechá ho vykynout, a nakonec upeče chléb ve tvaru kostky či cihly. Na nás zbývá jen rozhodnutí, jakou mouku či chlebovou směs použijeme nebo kdy chceme mít napečeno.

Není chléb jako chléb. V široké nabídce můžeme vybírat od klasického konzumního přes celozrnný, žitný, slunečnicový, špaldový, kukuřičný nebo rýžový až po různé druhy toastového chleba. Samozřejmostí je dnes také stále širší sortiment bezlepkového pečiva. Pokud si potrpíte na čerstvý chléb a pečivo nabízené na pultech supermarketů vás neláká, možná už jste zvažovali možnost upéct si chléb ve vlastní režii.

Pak se nabízí dvě možnosti. Buď se do toho můžete pustit hezky postaru, těsto zadělat ručně (případně za pomoci kuchyňského robota), vlít ho do formy a chléb upéct v troubě. Nebo zbývá méně pracná varianta, při které použijete právě domácí pekárnu.

Výsledky našeho testu mimo jiné ukázaly, že kvalitnější chléb získáte při pečení v troubě – má pravidelnější tvar, lepší barvu kůrky i konzistenci střídky. Pokud ale v kuchyni nechcete trávit příliš času, možná patříte k těm, kteří domácí pekárnu zařadí mezi stálou gardu kuchyňských pomocníků.

Přítel na kynutí

Nejpraktičtější (a nejsnazší) k pečení chleba je použití sušeného droždí. Pokročilejším pekařům a fajnšmekrům lze jako kypřící medium doporučit chlebový kvásek. Jeho použití sice vyžaduje okamžité zpracování těsta, avšak maximálním odložením startu získá dostatek času na nezbytné dlouhé kynutí. Chlebový kvas lze zakoupit v sušené podobě, nebo získat od někoho z mnoha lidí registrovaných na mapě na www.pecempecen.cz. S jistou dávkou štěstí jej lze i snadno vypěstovat v domácích podmínkách.

Vím, z čeho peču

Ať už se rozhodnete pro přípravu chleba s pekárnou či bez ní, jedno má domácí pekařská tvorba společné. Nepopiratelnou výhodou je, že víte, z čeho chléb pečete. Kromě možnosti zpracování zbytkových surovin (bylinky, sýr, semínka) máte jistotu, že vámi upečený výtvor nebude obsahovat nežádoucí „éčka“, která se mohou vyskytovat v rozmrazovaném pečivu či hotových chlebových směsích. Doma připravený chléb navíc ocení i lidé alergičtí na vybrané suroviny (např. lepek).

Souboj funkcí

Na trhu můžete narazit na širokou nabídku pekáren. Ty se mezi sebou liší cenou, použitými materiály i skladbou nabízených funkcí. My do testu zařadili modely s jednokomorovou formou, které pořídíte od dvou do šesti tisíc korun. Všechny jsou vybavené maximálním příkonem od 500 do 850 wattů, hmotností mezi více než třemi a osmi kilogramy a můžete v nich připravovat chléb několika velikostí. Při výběru si tak nezapomeňte odpovědět na otázku, jakou velký chléb plánujete péct a kolik máte doma volného prostoru (pro uskladnění pekárny).

Valná většina modelů nabízí širokou škálu předvolených programů, jako třeba pečení sladkého pečiva, přípravu pizzového těsta, zavařování džemu nebo výrobu jogurtu. Z dalších možností stojí za zmínku možnost nastavení míry opečení kůrky, odložený start, udržování teploty chleba, zvukový signál konce pečení nebo minutka. Pokud chcete mít možnost průběh pečení vizuálně kontrolovat, pořiďte si pekárnu s okénkem. Některé modely pak usnadňují pečení pečiva s oříšky a rozinkami dávkovačem, který se v průběhu přípravy těsta automaticky otevře a přísady vsype do těsta za nás.

Jiné pekárny zas nabízejí jednu pečicí formu na velký bochník a k ní i jednu se dvěma komorami na dva (různé) menší chleby; ty však v aktuálním testu, do kterého jsme zařadili pouze jednokomorové modely s jednou formou ve tvaru cihly či kostky, nenajdete. Šikovných funkcí, které pekárny nabízí, je daleko více. Před koupí proto doporučujeme nabízenou paletu funkcí prozkoumat (stejně tak dodávané příslušenství) a ideálně si přístroj na vlastní ruce „osahat“. Tím konec konců také zjistíte, jestli vám vyhovuje skladba ovládacích prvků.

Na co si dát pozor

Na relativně velké rozdíly jsme narazili u délky přívodních kabelů. Přitom v kuchyni, kde bývá často boj o místo i zásuvky, může být taková skutečnost rozhodující. Pro pohodlné zapojení pekárny do sítě doporučuje minimálně délku jednoho metru. Plánujete-li mít pekárnu trvale postavenou na kuchyňské lince, zvažte koupi takové, která má co možná nejvíce jednolitý tvar a půjde tak snadno otřít.

Ono čištění pekáren dává obecně celkem zabrat. Na plochách mají tendenci zůstávat zejména otisky prstů či jiné mastné šmouhy. Jen minimum výrobců potom deklaruje formu a příslušenství jako omyvatelné v myčce. Pokud se chcete ručnímu mytí vyhnout, dopředu si ověřte, jak si v tomto ohledu konkrétní model stojí.

Databáze testovaných výrobků

Domácí pekárny (14 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2021


Přihlásit